Havlovy dopisy v režii dua SKUTR, dnešní máničky i ponory do archivu. Vltava připomíná výročí 17. listopadu
Uplynulo padesát let od nacistických represí a studenti znovu vyrážejí do ulic. Je pozdní listopadové odpoledne a na pražském Albertově už je několik stovek lidí. Další pořád přicházejí. Málokdo tuší, co všechno se dnes ještě stane. A hlavně jaké události se tím dají do běhu…
PROGRAM
- 13. listopadu
10:00 Vizitka
Eva Salzmannová, herečka
20:00 Večer na téma
Poslední moravské máničky
Reportáž o stavu moravského undergroundu - 14. listopadu
16:30 Akcent
Jak reflektujeme předrevoluční doby v současné literatuře?
20:00 Radiodokument
RADIOSTOPY
Ivan Malý: Chceme slyšet pravdu!
Listopad 89 ve vysílání Československého rozhlasu - 16. listopadu
8:05 Esej
Petr Pithart: Intelektuálové a politika
15:00 Sobotní drama
Václav Havel: Dopisy Olze /PREMIÉRA/
Scénář a režie SKUTR - 16. a 17. listopadu 13:30
Povídky Milana Kozelky
Život na Kdysissippi, Schodaři, On The Road Again, Johne, utíkej, Jednodenní Koniáš, Dobré jitro přeje vnitro, Rodinný piknik
Sedmnáctý listopad si připomínáme každoročně návratem do minulosti i novými náhledy na to, co přinesl naší současnosti. Letošní rok nebude výjimkou. Už o čtyři dny dříve přinese Vltava premiérový Večer na téma. Dvouhodinový komponovaný pořad Ivana Motýla nahlédne do světa dnešního moravského undergroundu. Zazní hlasy Miloše Kocmana, Miroslava Mikyho Marusjaka, Hynka Chmelaře nebo třeba Evy Macholánové.
Den před tím svátečním pak nabídneme premiérovou inscenaci Havlových Dopisů Olze v režii uměleckých šéfů Národního divadla. Duo SKUTR k mikrofonům přivedlo Kláru Oltovou, Jana Vondráčka, Pavla Neškudlu a mnohé další…
Chybět skutečně nebudou ani tradiční ponory do rozhlasového archivu. V programu se objeví esej Petra Pitharta a povídky Milana Kozelky.
Mozaika pak připravila sérii Sametové příběhy odjinud o těch, kteří přijeli do tehdejšího socialistického Československa studovat, pracovat, pomáhat či za láskou, a už tady zůstali. Jak to všechno tehdy a dnes vnímali Moris Issa nebo Chantal Poullain? To se dozvíme už v tomto „předsametovém“ týdnu.
Stejně tak se k tématu vztáhne i čtvrteční Radiodokument. Ve čtvrté epizodě premiérového cyklu RADIOSTOPY, která nese název Chceme slyšet pravdu, se Ivan Malý vrací právě k událostem listopadu 1989.
A Vizitka přidá rozhovory s designérem a výtvarníkem Pavlem Šťastným – autorem loga Občanského fóra, s herečkou a pedagožkou DAMU Evou Salzmannovou a s ředitelkou divadla D21 a herečkou Hanou Mathauserovou.
V sobotu, den před výročím listopadového převratu si pak do živě vysílaného Jazzového podvečera Otakar Svoboda pozve členy Concept Art Orchestra, aby připomněli své hudební dílo „100 Years“ barvitě zpracovávající sto let Českého a Československého státu. Společně s jejich orchestrální hudbou uslyšíte samply ikonických zvuků pořízených v klíčových historických okamžicích.
Na webu Vltavy taky najdete speciální balíček pořadů Sedmé nebe, kde se k Sametové revoluci – z mnoha úhlů pohledu – vztáhli Nina Marinová, Pavel Klusák a Jiří Černý.
Nejnovější články
-
Jiří Stránský: Dřevorubci z Tatovic, já a kytara. Šumavská vesnice skrývá výnosné tajemství
Rozhlasový reportér zpovídá bývalého politického vězně, ale především hudebníka. Ten vzpomíná na téměř detektivní příběh z konce padesátých let 20. století.
-
Život na Kdysissippi. Legendy o undegroundu v povídkách Milana Kozelky
Soubor krátkých próz je vlastně knihou vzpomínek a – jak sám autor říkal – legend o domácím undergroundu.
-
Václav Havel: Dopisy Olze. Rozhlasová verze divadelní inscenace režijního dua SKUTR
Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský (režijní duo SKUTR) skládají z dopisů koláž vypovídající o síle i slabosti, o pochybách i naději a především o cestě k vnitřní svobodě.
-
Petr Pithart: Intelektuálové a politika. Z úvah někdejšího disidenta, politika a politologa
Petr Pithart patří k předním osobnostem české politiky. Poslechněte si jeho dva texty v podání Jana Vlasáka.
-
Vltava si připomene sametovou revoluci ve společnosti Václava Havla rozhlasovou adaptací Dopisy Olze
U příležitosti oslav sametové revoluce si na Vltavě připomeneme osobnost Václava Havla. A to v rozhlasové adaptaci Dopisů Olze.
-
Chybí nám velký román o listopadu 89. Stále si vytváříme jakési deníčky, říká kritička
Jak nahlížíme zpracování historických událostí v beletrii? A které relevantní odborné knihy bychom mohli doporučit?