Václav Havel: Dopisy Olze. Rozhlasová verze divadelní inscenace režijního dua SKUTR

16. listopad 2024

Divadelní inscenaci Dopisy Olze pět let s úspěchem uvádělo pražské Divadlo v Dlouhé. Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský (režijní duo SKUTR) vybírají z dopisů, které v letech 1979–1983 psal Václav Havel z vězení své ženě. A skládají z nich koláž vypovídající o síle i slabosti, o pochybách i naději a především o cestě k vnitřní svobodě. Premiéru rozhlasové verze poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Rozhlasová úprava: Lenka Veverková a SKUTR
Účinkují: Eva Hacurová, Marie Poulová, Klára Oltová, Marie Turková, Magdalena Zimová, Martin Matejka, Pavel Neškudla, Tomáš Turek a Jan Vondráček
Dramaturgie: Renata Venclová
Zvuk: Milan Křivohlavý
Zvukový design: Petr Kaláb
Hudba: Petr Kaláb
Režie: Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský
Premiéra: 16. 11. 2024

Od svého zatčení 29. května 1979 a následného pobytu ve vyšetřovací vazbě do 7. února 1983, kdy mu byl přerušen výkon trestu ze zdravotních důvodů a kdy byl převezen do civilní pražské nemocnice Pod Petřínem (odkud byl 4. března 1983 propuštěn domů), napsal Václav Havel své ženě Olze Havlové celkem 165 dopisů.

Texty, které vyšly knižně pod názvem Dopisy Olze, podávají jedinečnou zprávu o svém pisateli – dramatiku, disidentovi a budoucím českém prezidentovi. Ukazují ho nejen jako myslitele, ale především jako člověka vystaveného náročné životní zkoušce. V dopisech své ženě se Havel nevyhýbá pocitům strachu, osamění, pochyb. A tak jako on sám cítil, že je mu jeho žena nablízku, když jí píše, má čtenář dopisů pocit, že se dostává blíž k Havlovi a jeho vnitřnímu světu.

„Rozhodli jsme se připomenout Václava Havla a vybrali jsme si ne jeho hry, ale dopisy z vězení. Jednak proto, že je to otevřený tvar, s nímž se dá poeticky pracovat, jak jsme zvyklí. A pak také proto, že Dopisy jsou jediná kniha, v níž máme šanci nahlédnout trochu do toho, jak Václav Havel přemýšlel. Nerad o sobě mluvil, nepsal si deníky, takže Dopisy Olze jsou jediný materiál, kde se o něm můžeme dozvědět něco osobního.“

Tak vysvětloval Lukáš Trpišovský, proč v roce 2018 sáhli s Martinem Kukučkou právě po Dopisech Olze. Svou inscenací, kde se o interpretaci Havlových textů podělilo devět herců tehdejšího souboru Divadla v Dlouhé, složili láskyplný hold člověku, jehož přístup ke světu podle nich české společnosti chybí. S koncem divadelního života úspěšného představení vznikla rozhlasová verze, která vychází z původního hravého ducha inscenace a na níž se podílel vedle tvůrčího tandemu SKUTR významnou měrou také autor hudebně-zvukového řešení Petr Kaláb.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.