Poslední moravské máničky. Reportáž o stavu moravského undergroundu
Obstojí český underground i po smrti Ivana Martina Jirouse? Na Magorově pohřbu v listopadu 2011 podobná otázka zazněla hned několikrát. A chvíli se zdálo, že epocha podzemní kultury jeho smrtí opravdu skončila. Moravské máničky si pak položily stejnou otázku po smrti Jaroslava Erika Friče v květnu 2019. Premiéru poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
V pořadu Poslední moravské máničky pátrá po odpovědi i ostravský básník a publicista Ivan Motýl. Vydal se na slavný brněnský festival Potulný dělník, u jehož zrodu stál právě Erik Frič, ale také do Ostravy, Opavy, Zašové nebo Rožnova za undergroundovými muzikanty a básníky, za máničkami napříč generacemi. Zavede nás do prostředí, kde nefungují zákazy, příkazy, ba ani konvence, do prostředí, které stále své okolí dráždí a jež sehrálo nikoli nepodstatnou roli v době, kdy Československo pro mnohé téměř nenápadně mířilo ke své Sametové revoluci.
Zprávu o stavu moravského undergroundu nabídneme v rámci Večera na téma.
Související
-
Magor 80. Proč je nutné připomínat si Ivana Martina Jirouse?
O poctě Magorovi i významu Jirousova díla si povídal David Pomahač s Vladimírem Lábusem Drápalem z vydavatelství Guerilla Records a publicistou Josefem Rauvolfem.
-
Ohromná výhoda stáří je, že už vás nečeká nic než ten trapnej konec, říká Vratislav Brabenec
Nepublikované deníkové prózy hudebníka a básníka, člena legendárních Plastic People of the Universe Vratislava Brabence v nové Četbě s hvězdičkou.
-
Nejposlouchanější hry a četby na Vltavě
Nenechte si ujít exkluzivní hry a četby s prodlouženou dobou poslechu.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.