Život na Kdysissippi. Legendy o undegroundu v povídkách Milana Kozelky

17. listopad 2024

V roce 2008 vydal Milan Kozelka v brněnském nakladatelství Host povídkovou sbírku Život na Kdysissippi. Soubor krátkých próz je vlastně knihou vzpomínek a – jak sám říkal – legend o domácím undergroundu. Několik z nich si můžete poslechnout ve vltavské Povídce a online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Schodaři a On the road again
Účinkuje: Jaroslav Achab Haidler.
Režie: Jakub Doubrava
Natočeno: 2019
 
Johne, utíkej, Jednodenní Koniáš, Dobré jitro přeje vnitro, Rodinný piknik
Účinkuje: Jaroslav Achab Haidler
Připravila: Martina Toušková
Režie: Jakub Doubrava
Natočeno: 2019

Milan Kozelka se narodil 3. listopadu 1948 v Kyselce u Karlových Varů. Věnoval se výtvarnému umění a v 90. letech organizační, redaktorské a editorské práci. Jako lektor působil na různých vysokých uměleckých školách, kde se věnoval tématům jako umění a politika či umění a mocenské systémy. Je autorem tří monumentálních antologií mapujících aktuální slovesné a výtvarné dění v regionech Ostravska, severních Čech a Olomoucka.

Za minulého režimu platil za problémového a několikrát skončil ve vězení. Kozelka odmítal přirovnání své osoby a tvorby k beatnické generaci spisovatelů a s undergroundem se razantně rozešel, označoval se spíše za radikálního anarchistu. Jeho tvorba byla spojena s legendární olomouckou hospodou Ponorka, které věnoval i stejnojmenný soubor povídek. Zemřel v roce 2014.

Schodaři a On the road again

Neobyčejné osudy lidí z undergroundových společenství, například tzv. schodařů, jak se říkalo máničkám, které se scházely na schodech u Národního muzea.

Johne, utíkej, Jednodenní Koniáš, Dobré jitro přeje vnitro, Rodinný piknik

V groteskních a velmi nesentimentálně vyprávěných historkách defilují známé osobnosti českého disentu a umění: John Bok, Ivan Jirous, Egon Bondy, Rudolf Němec, Otakar Slavík, Karel Nepraš, Eugen Brikcius a řada dalších. Jakkoliv jsou tyto historky podávány se zjevnou autorskou nadsázkou, jejich základem jsou reálné události. Jejich absurdita a grotesknost se nijak nevzdaluje skutečné absurditě a grotesknosti života v Československu 80. let minulého století.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.