Život na Kdysissippi. Legendy o undegroundu v povídkách Milana Kozelky
V roce 2008 vydal Milan Kozelka v brněnském nakladatelství Host povídkovou sbírku Život na Kdysissippi. Soubor krátkých próz je vlastně knihou vzpomínek a – jak sám říkal – legend o domácím undergroundu. Několik z nich si můžete poslechnout ve vltavské Povídce a online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Účinkuje: Jaroslav Achab Haidler.
Režie: Jakub Doubrava
Natočeno: 2019
Johne, utíkej, Jednodenní Koniáš, Dobré jitro přeje vnitro, Rodinný piknik
Účinkuje: Jaroslav Achab Haidler
Připravila: Martina Toušková
Režie: Jakub Doubrava
Natočeno: 2019
Milan Kozelka se narodil 3. listopadu 1948 v Kyselce u Karlových Varů. Věnoval se výtvarnému umění a v 90. letech organizační, redaktorské a editorské práci. Jako lektor působil na různých vysokých uměleckých školách, kde se věnoval tématům jako umění a politika či umění a mocenské systémy. Je autorem tří monumentálních antologií mapujících aktuální slovesné a výtvarné dění v regionech Ostravska, severních Čech a Olomoucka.
Za minulého režimu platil za problémového a několikrát skončil ve vězení. Kozelka odmítal přirovnání své osoby a tvorby k beatnické generaci spisovatelů a s undergroundem se razantně rozešel, označoval se spíše za radikálního anarchistu. Jeho tvorba byla spojena s legendární olomouckou hospodou Ponorka, které věnoval i stejnojmenný soubor povídek. Zemřel v roce 2014.
Schodaři a On the road again
Neobyčejné osudy lidí z undergroundových společenství, například tzv. schodařů, jak se říkalo máničkám, které se scházely na schodech u Národního muzea.
Johne, utíkej, Jednodenní Koniáš, Dobré jitro přeje vnitro, Rodinný piknik
V groteskních a velmi nesentimentálně vyprávěných historkách defilují známé osobnosti českého disentu a umění: John Bok, Ivan Jirous, Egon Bondy, Rudolf Němec, Otakar Slavík, Karel Nepraš, Eugen Brikcius a řada dalších. Jakkoliv jsou tyto historky podávány se zjevnou autorskou nadsázkou, jejich základem jsou reálné události. Jejich absurdita a grotesknost se nijak nevzdaluje skutečné absurditě a grotesknosti života v Československu 80. let minulého století.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
-
Psí voják Filip Topol. Portrét hudebníka, básníka a sebevraha životem
-
Richard Brautigan: V melounovém cukru. Psychedelický román, který uchvátil generaci hippies
-
Případy Sherlocka Holmese, otce Browna, slečny Marplové a dalších anglických detektivů
-
Mario Vargas Llosa: Krásné oči, ohyzdné obrazy. Zničující kritika navždy změní námořníkův život
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.