Nick Cave: A uzřela oslice anděla. Apokalyptický příběh, který vás stáhne až na dno lidské duše

30. březen 2023

Syrový a magický literární debut hudebního šamana Nicka Cavea v podání Honzy Hájka. Premiéru poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání. Pořad není vhodný pro děti a mladistvé.

Účinkuje: Honza Hájek
Dramaturgie: Petra Hynčíková
Překlad: Tomáš Hrách
Režie: Jakub Doubrava
Premiéra: 20. 3. 2023
Natočeno v plzeňském studiu Českého rozhlasu.
Pořad není vhodný pro děti a mladistvé.

Píše se rok 1985. Australský zpěvák Nick Cave se zabydlí v berlínském Kreutzbergu. Na tři roky se zamkne v pokoji, aby v horečnatém vytržení napsal svůj debutový román A uzřela oslice anděla. Základem románu byl původní nerealizovaný scénář filmu. Osmadvacetiletý Cave ho přetavil do mimořádně působivé prózy.

Příběh se odehrává na americkém jihu a vypráví ho hlas šíleného němého chlapce. Ten vyrůstá v naprosto bezútěšné rodinné konstelaci. Jeho bratr-dvojče zemře brzy po porodu. Matka je agresivní alkoholička a otec podivný introvert s obsesí klást pasti a týrat zvířata. Hlavní hrdina, kterému je odepřena schopnost řeči, vyrůstá uzavřený ve svém světě a Bůh ho zavaluje špatnými nápady, které vyústí v šílenou katarzi vzteku a pomsty. Strhující temný příběh zaujme originálním jazykem, kde se mísí biblická dikce s dialektem a slangem. Gotická psychosociální apokalypsa je plná temných obrazů, bolesti a utrpení, ale nepostrádá křesťanský soucit a pochopení hlavního hrdiny. 

Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.