Nežil jsem nadarmo. A přeci – jsem ztracen!

Bohumil Hrabal, Milan Jankovič (koláž)
Bohumil Hrabal, Milan Jankovič (koláž)

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

V sobotu 5. ledna 2019 zemřel literární teoretik, historik a editor Milan Jankovič. Byl emeritním členem Ústavu pro českou literaturu AV ČR a laureátem Státní ceny za literaturu (1997), významným představitelem českého strukturalismu a interpretem díla J. Mukařovského nebo literární tvorby J. Haška či B. Hrabala. Jako vzpomínku na něj uvádíme koláž z roku 2014, ve které se věnuje právě dílu Bohumila Hrabala. Poslouchejte on-line po dobu jednoho měsíce po odvysílání.

Bohumil Hrabal (28. 3. 1914 – 3. 2. 1997) je jedním, z nejvýznamnějších a nejosobitějších českých spisovatelů druhé poloviny 20. století. Autoři vltavského Večera na téma – Miloš Doležal a Tomáš Mazal – se pokusili nahlédnout jeho osobnost bez tradovaných klišé o bodrém hospodském vypravěči, bohémském pábiteli či mrzutém „kočičím králi“ z Kerska.

Proč vůbec psát?

Základním motivem, který hrabalovským večerem prostupuje, je spisovatelovo celoživotní vyptávání se na základní otázku: Proč vůbec psát? V čem vlastně spočívala, jak se vyvíjela a končila Hrabalova tvorba – ono, slovy autora, „zapisování“? Kde byl uložen základní impuls či důvod Hrabalova psaní?

03086075.jpeg

Na Bohumila Hrabala v pořadu vzpomínají a jeho dílo z různých stran reflektují znalci spisovatelovy tvorby a blízcí přátelé Milan Jankovič, Josef Zumr, Sergio Corduas, František Dvořák a Stanislav Vávra. Z nově nalezených zvukových záznamů zazní Hrabalovy autentické promluvy z roku 1981, doplní je četba ze spisovatelových vzpomínek, próz a úvah v podání Stanislava Šárského.

Názvy jednotlivých podkapitol pořadu:

Proč píši – Lyrický básník a zrod prozaika – Fenomenální paměť – Libeňská ulice Na hrázi jako filozofický a literární seminář – V jakého Boha věřím? – Lao-c´a Ježíš – Setkání s Fellinim – Celek světa zakoušet v jeho střepu – Dosáhl jsem vrcholu prázdnoty.

Připravili: Miloš Doležal a Tomáš Mazal
Natočeno v roce 2014.

Spustit audio
autoři: Miloš Doležal, Tomáš Mazal