Nežil jsem nadarmo. A přeci - jsem ztracen!

28. březen 2014
03086073.jpeg

Dnes je tomu právě sto let, co se v Brně-Židenicích narodil Bohumil Hrabal, jeden z nejvýznamnějších a nejosobitějších českých spisovatelů druhé poloviny 20. století.

Autoři pátečního večera - Miloš Doležal a Tomáš Mazal - se pokusili nahlédnout osobnost Bohumila Hrabala bez tradovaných klišé o bodrém hospodském vypravěči, bohémském pábiteli či mrzutém "kočičím králi" z Kerska. Základním motivem, který pátečním Hrabalovským večerem prostupuje, je spisovatelovo celoživotní vyptávání se na základní otázku: Proč vůbec psát? V čem vlastně spočívala, jak se vyvíjela a končila Hrabalova tvorba - ono, slovy autora - "zapisování"? Kde byl uložen základní impuls či důvod Hrabalova psaní?

03086075.jpeg

Na Bohumila Hrabala v pořadu vzpomínají a jeho dílo z různých stran reflektují znalci spisovatelovy tvorby a blízcí přátelé Milan Jankovič, Josef Zumr, Sergio Corduas, František Dvořák a Stanislav Vávra. Z nově nalezených zvukových záznamů zazní Hrabalovy promluvy z roku 1981 a ze spisovatelových reflexí, próz a úvah čte Stanislav Šárský.

Kompletní program stanice Vltava k výročí Bohumila Hrabala

Názvy jednotlivých podkapitol pořadu:

Proč píši - Lyrický básník a zrod prozaika - Fenomenální paměť - Libeňská ulice Na hrázi jako filozofický a literární seminář - V jakého Boha věřím? -Lao-c´a Ježíš - Setkání s Fellinim - Celek světa zakoušet v jeho střepu - Dosáhl jsem vrcholu prázdnoty.

Spustit audio
autoři: Miloš Doležal, Tomáš Mazal