Jack Black: Nemáte šanci. Příběhy z amerického podsvětí
Strhující autobiografie tuláka a lupiče zaznamenává třicet let na cestě americkým podsvětím počátku 20. století. Z bestselleru, který ovlivnil celou generaci beatniků, čte Tomáš Drápela. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání. Pořad není vhodný pro děti a mladistvé.
Když v roce 1926 vyšla v Americe knížka Nemáte šanci, stala se literárním bestsellerem. Napsal ji tulák, zloděj a kriminálník známý pod jménem Jack Black. Jeho skutečné jméno zůstává tajemstvím. Čtenáře uvádí do prostředí opiových doupat, hazardních heren, nevěstinců, levných penzionů a tuláckých džunglí, které dokonale poznal během třiceti let na cestě po Spojených státech a Kanadě.
Autentické vyprávění líčí autorův věčný zápas s mocí, ale hlavně se sebou samým. Patnáct let si odseděl za různé zločiny ve vězení. Kariéru domovního lupiče v pokročilém věku ukončil a stal se spořádaným občanem. Dožil v bídě a v jednašedesáti letech dobrovolně odešel ze světa skokem do řeky Hudson s kamením v kapsách. Tvrdil údajně, že když už je život příliš ponurý, měl by být člověk „připraven jít k řece“.
Blackův autobiografický román o tom, jaké to je žít „na cestě“, zásadním způsobem ovlivnil celou generaci beatniků – Jacka Kerouaca, Williama Burroughse a mnohé další.
Související
-
Josef Pánek: Láska v době globálních klimatických změn. Milostný příběh českého vědce a Indky
O střetu s iritující realitou i se sebou samým, o krizi lásky. Z knihy současného českého autora čte Petr Stach.
-
Mircea Eliade: Slečna Kristýna. Upírský příběh o démonické ženě z rumunského venkova
Letním hostům bojarského sídla se začne zjevovat krásná ženská bytost. Pověst o původní majitelce bohatého sídla, která se po své smrti stala upírem, ožívá...
-
Nejposlouchanější hry a četby na Vltavě
Nenechte si ujít exkluzivní hry a četby s prodlouženou dobou poslechu.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka