Mircea Eliade: Slečna Kristýna. Upírský příběh o démonické ženě z rumunského venkova

5. červen 2023

Fantastickou novelu rumunského spisovatele (1907−1986) poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání. Pořad není vhodný pro děti a mladistvé.

Účinkují: Jiří Tomek, Markéta Sedláčková, Igor Bareš, Zdeněk Bureš, Jana Štvrtecká, Dominika Halová, Ivana Valešová a Olga Hegerová
Připravila: Alena Blažejovská
Překlad: Jiří Našinec
Režie: Jaromír Ostrý
Natočeno: 1996
Natočeno v brněnském studiu Českého rozhlasu.
Pořad není vhodný pro děti a mladistvé.

Hrůzostrašný příběh z rumunského venkova nás uvádí na bojarské sídlo. Letním hostům se začne zjevovat krásná, ale démonická ženská bytost. Pověst o původní majitelce bohatého sídla, která se po své smrti stala upírem, ožívá. Skupina náhodně pozvaných osob má za dramatických okolností možnost přesvědčit se, že lidová pověst nelhala.

Rumunský historik, filosof a esejista Mircea Eliade se v šedesátých letech usadil v USA. Stal se zakladatelskou osobností světové religionistiky. Jako polyglot ovládal plynně 8 jazyků včetně perštiny, hebrejštiny a sanskrtu. Ten se vydal studovat na počátku své kariéry přímo do Indie. Po návratu z formativního pobytu napsal ve třicátých letech 20. století několik milostných novel.

Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.