Ostře sledovaný Hrabal. Oslavy 110. výročí jeho narození připomínají i jeho kumpány a souputníky
Když se řekne libeňský spisovatel, vytane na mysli Bohumil Hrabal, ač šlo o působiště, kde brněnský rodák, který strávil dětství v Nymburce, žil a tvořil až od 50. do 70. let 20. století. Jak slaví 110. výročí jeho narození slaví Velkém neboli Löwitově mlýně? A kudy se vydat ve šlépějích autora Příliš hlučné samoty, Postřižin, Něžného barbara, Perliček na dně nebo trilogie Svatby v domě, v níž je Libeň obzvlášť výrazně zachycena?
Související
-
Nežil jsem nadarmo. A přeci – jsem ztracen! Koláž k 110. narozeninám spisovatele Bohumila Hrabala
Pokus o portrét Hrabalovy osobnosti bez tradovaných klišé o bodrém hospodském vypravěči, bohémském pábiteli či mrzutém „kočičím králi“ z Kerska.
-
Když Boudník razil, že umění může dělat každý, Warhol ještě tahal kačera, říká publicista
Saša Michailidis se ptá historika umění a kurátora Zdenka Primuse a vedoucího kulturní rubriky časopisu Respekt Jana H. Vitvara.
-
Šprajcl jsem se na Obsluhoval jsem anglického krále, říká ilustrátor Václav Šlajch
Přestože po dokončení plzeňské Sutnarky okusil tvrdý chleba volné nohy a rok čekal na první solidní zakázky, patří k vyhledávaným výtvarníkům, kreslířům a ilustrátorům.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.