Lao-c’ podle Bohumila Hrabala. Stále čekáme na docenění Hrabala jako filozofa, říká literární vědec Petr Kotyk
Jak se díváme na tvorbu Bohumila Hrabala 110 let po jeho narození? Čím si ho připomínáme? A na co bychom neměli zapomínat? O tom jsme si povídali s literárním vědcem, badatelem a kurátorem Petrem Kotykem. Ten se před deseti lety podílel na dnes už vyprodané knize Hlučná samota ke stému výročí Hrabalova narození.
„Hrabal tu perličku na dně, to božské v nás, v lidech viděl, a dokázal ho zachytit. Pozvedal je tak z profánní skutečnosti do nadčasového posvátného prostoru. A tím je jeho literatura silná,“ říká v rozhovoru Petr Kotyk.
Hrabalovo dílo má nicméně také mezinárodní přesah. Co může dát třeba takovému čínskému čtenáři nebo čtenářce? „Číňané si Hrabala přeložili mimo jiné proto, že se ve svých archetypálních prózách velmi často odkazuje na starého mistra Lao-c', kterého staví vedle nového mistra – což je pro něj Ježíš,“ vysvětluje Petr Kotyk.
Jak tedy budou hrabalovské oslavy probíhat? Jedna ze „slavností sněženek“ proběhne dnes od pěti hodin v Ústavu pro jazyk český. Vernisáž výstavy Příšliš hlučná samota začne už v 17 hodin a bude na ní představena i knižní novinka Evangelium podle Bohumila Hrabala. Jak v ní její autor Pavel Hošek nově vykládá duchovní rozměr Hrabalovy tvorby? Malou hrabalovskou výstavu chystá v květnu i Památník Národního písemnictví. Co na ní bude k vidění? Poslechněte si celý rozhovor s Petrem Kotykem.
Související
-
Ostře sledovaný Hrabal. Oslavy 110. výročí jeho narození připomínají i jeho kumpány a souputníky
Kudy se vydat ve šlépějích autora Příliš hlučné samoty, Postřižin, Něžného barbara, Perliček na dně nebo trilogie Svatby v domě, v níž je Libeň obzvlášť výrazně zachycena?
-
Hrabalovo obydlí? Byl tam naprostý, ale organizovaný chaos, shodují se autorky projektu známé chaty
U příležitosti 110. výročí narození Bohumila Hrabala se v jeho chatě v Kersku otevře spisovatelovo muzeum. Jakými úpravami objekt prošel a co o svém majiteli prozrazuje?
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.