Bohumil Hrabal: Něžný barbar. Premiéra vzpomínkového vyprávění o výtvarníku Vladimíru Boudníkovi
Bohumil Hrabal vzpomínal na grafika a malíře Vladimíra Boudníka asi pět let po přítelově smrti. Hrabalovo vyprávění je nesentimentální, na výjimečného výtvarníka vzpomíná jako na mimořádnou a složitou osobnost. Esejistické pasáže se střídají s historkami ze života někdejší libeňské skupiny bohémů. Premiéru poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Kromě zakladatele explosionalismu a vynálezce tzv. aktivní grafiky Boudníka a vypravěče Hrabala se v textu nejčastěji vyskytuje jméno básníka a filozofa Egona Bondyho. Kniha je zároveň svědectvím o tvořivé vrstvě poválečné umělecké generace „něžných barbarů“, vitálních, excentrických a svobodomyslných tvůrců.
Prozaik a esejista Bohumil Hrabal datoval svůj text s názvem Něžný barbar pro samizdatovou edici Petlice „podzim 1973“. Z tehdy používaného svérázného „anticopyrightu“ na rubu titulního listu vyplývá, že jde o opis z roku 1974: „Výslovný zákaz dalšího opisování rukopisu. 1974.“ Obezřetná formulace měla chránit autory před případnými represemi pro porušování tiskového zákona, klasifikujícího tehdy tiskovinu jako nelegální, byla-li rozmnožena ve více exemplářích, než bylo nutné pro tzv. vlastní potřebu.
Text vyšel poté ještě v roce 1975 v rovněž samizdatové edici Expedice, první knižní vydání pochází z exilového nakladatelství Index (Kolín nad Rýnem, zde s názvem Něžní barbaři). První oficiální vydání v autorově vlasti je z roku 1990 (nakladatelství Odeon, Praha).
Související
-
Vladislav Merhaut, Jiří Vondráček: Mám v mozku laboratoř. Epizody ze života Vladimíra Boudníka
U příležitosti 100. výročí narození Vladimíra Boudníka uvádíme dvoudílný dokument, který připravil Jiří Vondráček ve spolupráci s Vladislavem Merhautem v roce 2008.
-
Vzpomínkové prózy grafika a posledního explosionalisty Oldřicha Hamery
Dne 3. března by Oldřichu Hamerovi mu bylo osmdesát let. Své vzpomínky uchoval v několika prózách, které k jeho nedožitému jubileu uvádíme ve vltavské Povídce.
-
Nejposlouchanější hry a četby na Vltavě
Nenechte si ujít exkluzivní hry a četby s prodlouženou dobou poslechu.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka