Bohumil Hrabal: Obsluhoval jsem anglického krále. Příběh Jana Dítěte, malého pikolíka, který jde za svým snem

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Bohumil Hrabal: Obsluhoval jsem anglického krále

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Ladislav Mrkvička čte ze slavné novely Bohumila Hrabala, jež na pozadí osudů „malého českého člověka“ naprosto originálním způsobem zachycuje dramatické události a politické zvraty v moderních dějinách našeho národa. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Účinkuje: Ladislav Mrkvička
Připravil: Jiří Červenka
Režie: Markéta Jahodová
Natočeno: v roce 2004

Jan Dítě, vypravěč a zároveň hrdina románu, trpí komplexem kvůli svému malému vzrůstu. Zažil prvorepublikový rozmach a sebevědomí české společnosti, stejně jako její pád v období okupace i pokoření v době nástupu komunismu. Celý život se snaží přizpůsobit a uspět. Touží po bohatství a uznání ve své profesi, po milující ženě – ale dostává se mu jich jen nakrátko. Velké dějiny jeho štěstí vždy rázně smetou, aby nakonec po všem, co viděl, slyšel a poznal, našel jistotu ve svém srdci a samotě.

Čtěte také

Román, který Bohumil Hrabal napsal v roce 1971, se oficiálního vydání dočkal až na podzim roku 1989. Próza je v původním textu opatřena paradoxním podtitulem „povídky“ a má pět kapitol – Sklenice grenadýny, Hotel Tichota, Obsluhoval jsem anglického krále, A hlavu jsem už nenašel a Kterak jsem se stal milionářem. S Hrabalovými vzpomínkovými texty (Postřižiny, Městečko, kde se zastavil čas) nebo pábitelskými povídkami a novelami ze 60. let ji spojuje explozivní vypravěč, který vrství podrobné líčení, jako by chtěl adresáta zahltit slovy a obrazy. Románová forma vedla autora ke složitějšímu syžetu se zřetelnou chronologií, četné pasáže se vyznačují lyrickým líčením idylických časů vzpomínek.

Rozhlasová nahrávka v režii Markéty Jahodové vznikla v roce 2004, dva roky před uvedením filmové adaptace Jiřího Menzela.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová