Nemám žádné hranice, neštítím se ničeho, říká o svém psaní Nela Bártová. Její debut byl nominován na Magnesii Literu

29. červen 2022

Ráda čte knihy o teorii umění a filozofické knížky, ale i texty prozaika a básníka Daniela Hradeckého. Líbí se jí severské filmy, studuje umění a inspiruje se v přírodě, zároveň ale také dělá hudbu, píše a o vizuální podobě sbírky nominované na Magnesii Literu říká, že velmi dobře vystihuje její osobnost. Hostem Evy Lenartové byla ve Vizitce Nela Bártová.

Narodila se v Opavě, ilustraci a grafický design studovala v Ostravě, sochařinu v Brně a teď je místem jejího působiště pražská AVU. Kromě výtvarného umění se věnuje tvorbě pro elektronický projekt Lowmoe, přičemž s druhým členem kapely Štěpánem Kopečným aktuálně sdílí byt.

Čtěte také

Nedávno se o ní psalo ale hlavně v souvislosti s literaturou, v rámci cen Magnesia Litera totiž byla nominována v kategorii Objev roku. „Může za to“ její sbírka Na konci chodby je ráno, kterou porota ocenila za „mísení skutečného a nadreálného, odhodlání a rezignace a atmosféru nekončících mejdanů a drogových jízd.“ Jak Nela Bártová ve Vizitce řekla, její básně vycházejí z odposlouchaných, nahraných a přepsaných monologů, přičemž na papír se dostane úplně cokoliv, co jí zrovna přijde zajímavé. „Nemám žádné hranice, co se psaní týče, neštítím se ničeho,” konstatuje. I proto své rodiče musela na sbírku Na konci chodby je ráno tak trochu připravit.

Nela Bártová ale ve Vizitce mluvila i o své výtvarné dráze. V současné době ráda pracuje se sklem, které taví a pro další projekty recykluje. Popsala také, jak na jedné z výstav kreslila s pomocí popela z cigaret a jak se snaží vlastnit co nejméně hmotných věcí. Když mluví o názorech vrstevníků a o budoucnosti planety, usmívá se. Mezi řádky lze ale vyčíst, že pokud se neomezíme v blahobytu, v dobrý konec této populace nevěří.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...