Nemám žádné hranice, neštítím se ničeho, říká o svém psaní Nela Bártová. Její debut byl nominován na Magnesii Literu
Ráda čte knihy o teorii umění a filozofické knížky, ale i texty prozaika a básníka Daniela Hradeckého. Líbí se jí severské filmy, studuje umění a inspiruje se v přírodě, zároveň ale také dělá hudbu, píše a o vizuální podobě sbírky nominované na Magnesii Literu říká, že velmi dobře vystihuje její osobnost. Hostem Evy Lenartové byla ve Vizitce Nela Bártová.
Narodila se v Opavě, ilustraci a grafický design studovala v Ostravě, sochařinu v Brně a teď je místem jejího působiště pražská AVU. Kromě výtvarného umění se věnuje tvorbě pro elektronický projekt Lowmoe, přičemž s druhým členem kapely Štěpánem Kopečným aktuálně sdílí byt.
Čtěte také
Nedávno se o ní psalo ale hlavně v souvislosti s literaturou, v rámci cen Magnesia Litera totiž byla nominována v kategorii Objev roku. „Může za to“ její sbírka Na konci chodby je ráno, kterou porota ocenila za „mísení skutečného a nadreálného, odhodlání a rezignace a atmosféru nekončících mejdanů a drogových jízd.“ Jak Nela Bártová ve Vizitce řekla, její básně vycházejí z odposlouchaných, nahraných a přepsaných monologů, přičemž na papír se dostane úplně cokoliv, co jí zrovna přijde zajímavé. „Nemám žádné hranice, co se psaní týče, neštítím se ničeho,” konstatuje. I proto své rodiče musela na sbírku Na konci chodby je ráno tak trochu připravit.
Nela Bártová ale ve Vizitce mluvila i o své výtvarné dráze. V současné době ráda pracuje se sklem, které taví a pro další projekty recykluje. Popsala také, jak na jedné z výstav kreslila s pomocí popela z cigaret a jak se snaží vlastnit co nejméně hmotných věcí. Když mluví o názorech vrstevníků a o budoucnosti planety, usmívá se. Mezi řádky lze ale vyčíst, že pokud se neomezíme v blahobytu, v dobrý konec této populace nevěří.
Související
-
Je lepší počkat na další generaci, aby se vyřklo, co mělo být vyřčeno, říká Lenka Horňáková-Civade
Nejen ekonomka, bankovní specialistka a podnikatelka, ale i malířka a spisovatelka – to je Lenka Horňáková-Civade, která se před lety přestěhovala z ČR do Francie.
-
Mámě jsem jako malá pomoct nemohla. Proto podporuji ženy, které nejsou slyšet, říká Kateřina Tučková
Práci kurátorky se Kateřina Tučková kvůli literárnímu vytížení věnovat nemůže, nicméně dovednosti nabyté při zpracování archivů jí pomohly i při psaní knihy Bílá voda.
-
Jeseníky jsou magické hory. Chtěla bych jim věnovat víc knih, říká spisovatelka Markéta Pilátová
Román pojmenovaný Senzibil vydala na sklonku loňského roku spisovatelka, překladatelka a hispanistka Markéta Pilátová. Inspirovaný je postavou, kterou znali její příbuzní.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.