Návrat ztracené kroniky do Chebu. Poslechněte si příběh spisu z 18. století!

25. březen 2023

Na adresu turistického infocentra v Chebu přišel jednoho smutného covidového dne stručný e-mail, ve kterém odesílatelka z Německa napsala, že je majitelkou starého spisu o Chebu, a ptala se, zda by o něj město nemělo zájem. 

Čtěte také

Později přišlo z Německa několik fotografií, podle kterých historik PhDr. Miloš Říha, bývalý kastelán zámku Kynžvart, kterého město požádalo o spolupráci, posuzoval autenticitu spisu. Z několika zaslaných stránek spisu identifikoval, že se jedná o kroniku, která je sice v seznamu historických kronik uvedena, ale je považována za ztracenou. Další kroky už byly na Nadačním fondu Historický Cheb, který vyslal dr. Říhu s příslušným obnosem do dolních Franků. Majitelka kroniky v rozhovoru s ním řekla, že její babička spis zakoupila na bleším trhu ve Frankfurtu před 39 lety společně se dvěma starožitnými hrnci.

Jak to bylo dál, jakou cenu chebská rukopisná kronika má, které historické události zachycuje a jak daleko je Miloš Říha s jejím překladem, se dozvíme v pořadu, který v Chebu natočila Alena Zemančíková.

Spustit audio

Související