Alena Zemančíková

dramaturgyně a redaktorka

Externě spolupracuje s Českým rozhlasem Plzeň a s Vltavou.

02398391.jpeg

Literární redaktorka, publicistka, dramatická a literární autorka. Její bohaté životní zkušenosti se promítají do její literární i publicistické tvorby: po maturitě na gymnáziu se ucházela o přijetí na dramaturgii Divadelní fakulty AMU v Praze, ale z kádrových důvodů nebyla přijata. Ke studiu se znovu přihlásila v roce 1985 jako vdaná (matka tří dětí) a absolvovala v roce 1991. Mezitím pracovala v různých dělnických povoláních. Jako dramaturgyně pracovala v Západočeském divadle v Chebu.

Od roku 1996 začala spolupracovat s ČRo Plzeň jako slovesná redaktorka, do roku 2004 zde vedla kulturní redakci. Během svého působení v Plzni rozvíjela různé rozhlasové slovesné obory, zaměřila se zejména na starou i novější literaturu západních Čech, kterou ideologizovaná minulost odsunula do zapomnění.

Svou pozornost zaměřila také na pohnutou historii západních Čech, viděnou kronikáři a vlastivědci zejména z okresu Tachov a z Egrlandu. Prosadila se i jako autorka povídek – za povídku Lukava v autorské interpretaci získala v roce 2004 Cenu Prix Bohemia Radio hlavní cenu v kategorii Literární pořad.

Píše rozhlasové hry, uvedeny byly Byl jest jeden člověk aneb hra o Komkoli a smrti, Odjezd z konce světa a Noc a den, všechny v režii M. Buriánka.

Od ledna 2004 pracuje jako slovesná redaktorka stanice ČRo Vltava. Kromě rozhlasové práce se Alena Zemančíková zabývá divadlem (píše divadelní kritiky a působí v několika divadelních porotách), publikovala v Lidových novinách, občasně publikuje v Salonu deníku Právo a pravidelně v internetovém Deníku Referendum.

Pro ČRo Plzeň připravuje zhruba jednou za měsíc fejeton, který často čerpá náměty z oblasti západočeských Sudet nebo z neobvyklého úhlu pohledu zkoumá zdánlivě všední události.

Její fejetony můžete nepravidelně slýchat v pondělí od 10:10.

Všechny články

Stránky