Jižní Město poetické, Jižní Město mystické. Vydejte se na největší pražské sídliště
Je to místo, kolem kterého koluje velká spousta mýtů, předsudků i pověstí. Místo, které si žije svým kulturním a společenským životem. Bez nadsázky prostor, který je pro některé velkou králíkárnou, ale jiní na ně nedají dopustit.
Je jisté, že od svého vzniku prošlo Jižní Město obrovským vývojem. Záminkou k výpravě za historií i uměleckým zpracováním se stala kniha Jižák − město panelů, snů a mýtů. Tomáš Pilát oslovil její autory − fotografa Karla Cudlína a autora poutavého textu, jihoměstského patriota, kulturního publicistu a knihovníka Jana Lukavce.
Související
-
Karel Cudlín nosí fotoaparát pořád při sobě, aby večer neplakal, že nezachytil něco zásadního
Patří k uznávaným představitelům české humanistické dokumentární fotografie. Zajímá ho především život člověka, ať už se odehrává v žižkovských hospodách, na maturi...
-
Důvěra je při fotografování zásadní. Pomáhá, když foceným lidem snímky dám, říká Karel Cudlín
Foťákem zaznamenával Karel Cudlín i atmosféru ovlivněnou koronavirovou pandemií, a to hlavně na periferii. „Zajímala mě hlavně ta prázdnota spojená se situací,“ řekl.
-
Jó Jižák, Jižák, město snů. Příjemné i praktické bydlení na největším českém sídlišti
Pražské Jižní Město je plné zeleně a hřišť, kolem se rozléhají lesy a parky. Bydlí se tu tak příjemně i prakticky. Najdeme tu dostatek škol, obchodů i kulturních institucí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka