Vídeňané volbou. Přistěhovalci i návštěvníci vděčně město obohacující
Důvody k přesídlení pro ně byly různé – nouze i nutnost, únik i společenská prestiž nebo touha spoluúčastnit se určování a směrování nových uměleckých proudů. Občas hledali ve městě na Dunaji azyl, pracovní příležitost a také možnost podnikání.
Z nejrůznějších koutů světa přicházeli politici, státníci, podnikatelé, architekti, lékaři i hudební skladatelé, spisovatelé a výtvarníci. Bez nich by Vídeň nebyla Vídní. I když se tam nenarodili, město proměňovali a ovlivňovali. Ve Vídni nalezli nový domov a městu se odvděčovali po svém.
Medailonky těch známých i některých zapomínaných z vlastních rešerší připravila Eliška Závodná.
1. díl: Vojevůdce a mecenáš; architekt a stavitel Okružní třídy; extravagantní herečka
Evžen František, princ savojský, hrabě ze Soissons − rakouský vojevůdce a politik francouzského původu, mecenáš, sběratel a kulturní vizionář. Theophil Edvard von Hansen − dánsko-rakouský architekt, představitel evropského klasicismu a novorenesance a stavitel nejenom Okružní třídy. Adele Sandrock, německá herečka, členka souboru Volkstheater, jedna z prvních filmových hvězd.
2. díl: Francouzský komorník; japonská diva; německo-židovský obchodník
Jean Baptiste Cléry, věrný služebník francouzského krále Ludvíka XVI., pamětník jeho posledních dní. Michiko Meinl Tanaka, jedna z nejslavnějších japonských hereček všech dob. Alfred Abraham Gerngross, obchodník židovského původu, zakladatel největšího obchodního domu v monarchii.
3. díl: Blahoslavená politička; vynálezce vídeňské klobásy; okouzlující princezna
Hildegard Burjan, vídeňská „Matka Tereza“, sociální politička a zakladatelka společenství Caritas Socialis. Johann Georg Lahner, tvůrce kulinářské novinky, která dobývala svět. Henriette von Nassau Weilburg, arcivévodkyně, která dokázala „rozzářit“ Vídeň.
4. díl: Diplomat a evropský vlastenec; snacha velkého básníka; zakladatel cukrárny a pekárny
Clemens Lothar Wenzel von Metternich − v jeho žilách proudil Rýn, jeho vlastí byla Evropa, domovem Vídeň. Ottilie von Goethe, snacha velkého básníka. Ludwig Dehne, zakladatel cukrárny K. u K. Hofzuckerbäckerei Demel.
5. díl: Nizozemský lékař; hesenská herečka; truhlář od Rýna a vynálezce thonetky
Gerard van Swieten, dvorní lékař Marie Terezie a reformátor rakouského zdravotnictví. Rosa Albach-Retty, herečka a babička Romy Schneiderové. Michael Thonet a jeho ikonický nábytek.
6. díl: Architekt Svatoštěpánské katedrály; holštýnský básník a dramatik; americká herečka
Friedrich von Schmidt, architekt Svatoštěpánské katedrály. Friedrich Hebbel, básník a dramatik. Olive Moorefield, zpěvačka a herečka.
7. díl: Italský hudebník a mozartovský mýtus; herečka pomáhající umělcům; muzicírující chirurg
Antonio Salieri, italský hudební skladatel, učitel a spoluzakladatel Vídeňské konzervatoře. Hilde Wagener, herečka německého původu, která se usadila v Rakousku, a její spolek Umělci pomáhají umělcům. Theodor Billroth, muzicírující chirurg, jeden z nejvýznamnějších evropských chirurgů 19. století a profesor chirurgie na lékařské fakultě Univerzity ve Vídni.
8. díl: Německý hudební genius; Japonka a Panevropská unie; syn židovského obchodníka a nobelista
Zázračný pianista Ludwig van Beethoven, hudební genius, milovník vídeňské kávy i dlouhých procházek. Micuko Aojama − hraběnka Coudenhove-Kalergi – jedna z prvních Japonek v Evropě. Elias Canetti, britsko-rakouský německojazyčný spisovatel, humanista a nositel Nobelovy ceny za literaturu.
9. díl: Afričan dvořanem i zednářem; brněnská primadonna assoluta; italský malíř a sběratel
Angelo Soliman, Afričan ve Vídni, vídeňský dvořan a teoretik svobodného zednářství, šachista i muzejní exponát. Maria Jeritza, vlastním jménem Marie Jedličková - primadonna assoluta vídeňské Dvorní opery, jejíž zpěv okouzlil nejenom císaře Františka Josefa I. Wander Bertoni, italský restaurátor, sochař i sběratel, profesor na Univerzitě užitého umění ve Vídni.
10. díl: Syn rabína z Mikulova; česká šlechtična, první nobelistka za mír; německo-rakouský zahradní architekt
Joseph von Sonnenfels, právník a reformátor, teoretik osvícenského absolutismu z Moravy. Bertha Sophia Felicita von Suttner, rozená hraběnka Kinská ze Vchynic a Tetova, česko-rakouská pacifistka a spisovatelka. Rudolf Siebeck, německo-rakouský vizionář v zahradní architektuře.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
-
Psí voják Filip Topol. Portrét hudebníka, básníka a sebevraha životem
-
Případy Sherlocka Holmese, otce Browna, slečny Marplové a dalších anglických detektivů
-
Richard Brautigan: V melounovém cukru. Psychedelický román, který uchvátil generaci hippies
-
Mario Vargas Llosa: Krásné oči, ohyzdné obrazy. Zničující kritika navždy změní námořníkův život
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.