Vídeňané volbou. Přistěhovalci i návštěvníci vděčně město obohacující

9. listopad 2024

Důvody k přesídlení pro ně byly různé – nouze i nutnost, únik i společenská prestiž nebo touha spoluúčastnit se určování a směrování nových uměleckých proudů. Občas hledali ve městě na Dunaji azyl, pracovní příležitost a také možnost podnikání.

Z nejrůznějších koutů světa přicházeli politici, státníci, podnikatelé, architekti, lékaři i hudební skladatelé, spisovatelé a výtvarníci. Bez nich by Vídeň nebyla Vídní. I když se tam nenarodili, město proměňovali a ovlivňovali. Ve Vídni nalezli nový domov a městu se odvděčovali po svém.

Medailonky těch známých i některých zapomínaných z vlastních rešerší připravila Eliška Závodná.

1. díl: Vojevůdce a mecenáš; architekt a stavitel Okružní třídy; extravagantní herečka

Evžen František, princ savojský, hrabě ze Soissons − rakouský vojevůdce a politik francouzského původu, mecenáš, sběratel a kulturní vizionář. Theophil Edvard von Hansen − dánsko-rakouský architekt, představitel evropského klasicismu a novorenesance a stavitel nejenom Okružní třídy. Adele Sandrock, německá herečka, členka souboru Volkstheater, jedna z prvních filmových hvězd.

2. díl: Francouzský komorník; japonská diva; německo-židovský obchodník

Jean Baptiste Cléry, věrný služebník francouzského krále Ludvíka XVI., pamětník jeho posledních dní. Michiko Meinl Tanaka, jedna z nejslavnějších japonských hereček všech dob. Alfred Abraham Gerngross, obchodník židovského původu, zakladatel největšího obchodního domu v monarchii.

3. díl: Blahoslavená politička; vynálezce vídeňské klobásy; okouzlující princezna

Hildegard Burjan, vídeňská „Matka Tereza“, sociální politička a zakladatelka společenství Caritas Socialis. Johann Georg Lahner, tvůrce kulinářské novinky, která dobývala svět. Henriette von Nassau Weilburg, arcivévodkyně, která dokázala „rozzářit“ Vídeň.

autoři: Eliška Závodná , Milena M. Marešová
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.