Vídeňané volbou. Přistěhovalci i návštěvníci vděčně město obohacující
Důvody k přesídlení pro ně byly různé – nouze i nutnost, únik i společenská prestiž nebo touha spoluúčastnit se určování a směrování nových uměleckých proudů. Občas hledali ve městě na Dunaji azyl, pracovní příležitost a také možnost podnikání.
Z nejrůznějších koutů světa přicházeli politici, státníci, podnikatelé, architekti, lékaři i hudební skladatelé, spisovatelé a výtvarníci. Bez nich by Vídeň nebyla Vídní. I když se tam nenarodili, město proměňovali a ovlivňovali. Ve Vídni nalezli nový domov a městu se odvděčovali po svém.
Medailonky těch známých i některých zapomínaných z vlastních rešerší připravila Eliška Závodná.
1. díl: Vojevůdce a mecenáš; architekt a stavitel Okružní třídy; extravagantní herečka
Evžen František, princ savojský, hrabě ze Soissons − rakouský vojevůdce a politik francouzského původu, mecenáš, sběratel a kulturní vizionář. Theophil Edvard von Hansen − dánsko-rakouský architekt, představitel evropského klasicismu a novorenesance a stavitel nejenom Okružní třídy. Adele Sandrock, německá herečka, členka souboru Volkstheater, jedna z prvních filmových hvězd.
2. díl: Francouzský komorník; japonská diva; německo-židovský obchodník
Jean Baptiste Cléry, věrný služebník francouzského krále Ludvíka XVI., pamětník jeho posledních dní. Michiko Meinl Tanaka, jedna z nejslavnějších japonských hereček všech dob. Alfred Abraham Gerngross, obchodník židovského původu, zakladatel největšího obchodního domu v monarchii.
3. díl: Blahoslavená politička; vynálezce vídeňské klobásy; okouzlující princezna
Hildegard Burjan, vídeňská „Matka Tereza“, sociální politička a zakladatelka společenství Caritas Socialis. Johann Georg Lahner, tvůrce kulinářské novinky, která dobývala svět. Henriette von Nassau Weilburg, arcivévodkyně, která dokázala „rozzářit“ Vídeň.
Související
-
Model „vídeňské“ kavárny v Rakousku i jinde
Salcburk a kavárna Tomaselli. Terst, Café Tommaseo a Café degli Specchi. Mnichov a Café Luitpold. Benátky, Caffé della Venezia trionfante, dnes Caffé Florian.
-
Joseph Roth: Příběh tisící druhé noci. Rakousko-uherská Vídeň očima perského šáha
Na počátku přípravy četby z románu rakouského spisovatele J. Rotha stála slova italského literárního vědce C. Magrise: „Tisící druhá noc je možná jeho vrcholným dílem.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.