Les roste, i když lesník spí. Reportážní procházka upozorňující na důležitost lesní krajiny
Je lednový den a my jsme vstoupili do lesního porostu u Vysokého Chvojna. S lesní inženýrkou Danou Teplou a lesmistrem Radomírem Charvátem šlapeme pěšinkami a pod nohama nám střídavě šustí suché listí a vrstva čerstvě napadaného sněhu.
Jdeme se podívat do krmelců, zastavíme se v oboře. Cestou hovoříme o důležitosti a nenahraditelnosti lesa pro zemské klima i pro člověka. Být majitelem lesa s sebou nese jistá práva, ale také povinnosti. Radomír Charvát má tuto zkušenost desítky let, je mužem, který se nebojí říct pravdu, a když podá ruku, tak domluva platí. Jeho přirovnání vztahu hospodáře k lesu k setkání Malého prince s liškou je milé a moudré.
I Dana Teplá se o lesy stará od malička. Od studií pracovala jako lesník především na horách, v posledních letech ji život zavedl do státní správy. Spojit praktickou mnohaletou zkušenost s administrativní správou je v rozhodování konkrétních situací nezbytné.
Oba vědí, že les naše kroky slyší a že dobrý hospodář mu rozumí. Lesník si svou prací staví vlastní pomník hanby nebo slávy. Vycházíme z lesa, všichni jsme prokřehlí, ale usměvaví, že zvěř má plné krmelce a příroda tiše vrní pod bílou pokrývkou. Les roste, i když lesník spí…
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
-
Smíme si půjčit vašeho manžela? Poslechněte si povídky anglického spisovatele Grahama Greena
-
Život plný krás a Nevěsta pro dlouhou noc. Dvě tajemné povídky Ondřeje Neffa
-
Miloš Doležal: Čurda ze Staré Hlíny – příběh parašutisty. Jedna zrada, stovky českých životů
-
Pianistka hrající jen na černých klávesách. Slavný román Elfriede Jelinekové
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.