Možná jsou pitomoučké, ale cliftonky inspirovaly například Konráda nebo Teiga
O monografii věnované sešitovým vydáním příběhů amerického detektiva ryze českého původu, Leona Cliftona, ale také o hodnotách populární literatury hovoří literární historik a kritik Michal Jareš.
„Usedl k psacímu stolu, zapálil si cigaretu, pročetl včera napsanou kapitolu, zamyslil se, a potom, nahlížeje do poznámek, začal novou stať…“ Geniální americký detektiv a mistr převleků – jeho příběhů vyšlo v prvním vydání 275. Další vydání se už nikdy nepodařilo ucelené, a dokonce dodnes není jisté, zda autor cliftonek byl jediný, nebo jich bylo více.
Záhada nad záhadu
Nejen o tom literární historik Michal Jareš dlouhá léta bádal, četl a psal. Výstup toho všeho je téměř šesti set stránkový, v knize Případ Clifton. Monografie jednoho sešitu. „Důkazní řízení“ poslouchejte v pořadu Případ 275 cliftonek.
O knize Případ Clifton, s podtitulem Monografie jednoho sešitu jsem hovořila s literárním historikem a kritikem Michalem Jarešem z Ústavu pro českou literaturu Akademie věd České republiky. Knihu vydalo Nakladatelství Academia.
Související
-
Candido snící o Candidovi. Nejen o životě a díle Leonarda Sciascii
Petr Šmíd hovoří s literárním historikem a překladatelem Jiřím Pelánem.
-
Smysl pro humor definuje lidskost, i když středověkým vtipům bychom se dnes nezasmáli
Na středověk se dříve pohlíželo jako na éru vážnosti. Dnes víme, že řadu podob měl naopak středověký smích. Jaké byly podoby humoru lidového a učeneckého?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.