Možná jsou pitomoučké, ale cliftonky inspirovaly například Konráda nebo Teiga

O monografii věnované sešitovým vydáním příběhů amerického detektiva ryze českého původu, Leona Cliftona, ale také o hodnotách populární literatury hovoří literární historik a kritik Michal Jareš.

„Usedl k psacímu stolu, zapálil si cigaretu, pročetl včera napsanou kapitolu, zamyslil se, a potom, nahlížeje do poznámek, začal novou stať…“ Geniální americký detektiv a mistr převleků – jeho příběhů vyšlo v prvním vydání 275. Další vydání se už nikdy nepodařilo ucelené, a dokonce dodnes není jisté, zda autor cliftonek byl jediný, nebo jich bylo více.

Případ Clifton

Záhada nad záhadu

Nejen o tom literární historik Michal Jareš dlouhá léta bádal, četl a psal. Výstup toho všeho je téměř šesti set stránkový, v knize Případ Clifton. Monografie jednoho sešitu. „Důkazní řízení“ poslouchejte v pořadu Případ 275 cliftonek.

O knize Případ Clifton, s podtitulem Monografie jednoho sešitu jsem hovořila s literárním historikem a kritikem Michalem Jarešem z Ústavu pro českou literaturu Akademie věd České republiky. Knihu vydalo Nakladatelství Academia.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.