Candido snící o Candidovi. Nejen o životě a díle Leonarda Sciascii
Italský spisovatel Leonardo Sciascia vydal román s názvem Candido aneb Sen sněný na Sicílii v roce 1977. Jde o svérázný remake Voltairova příběhu o Candidovi. Nejen o životě a díle Leonarda Sciascii, ale také o literárních postavách Candidova ražení hovoří Petr Šmíd s literárním historikem a překladatelem Jiřím Pelánem.
Leonardo Sciascia patřil ve svých začátcích k představitelům neorealismu, který v italském podání známe lépe z filmů Luchina Viscontiho a Vittoria de Sicy. Postupně se od neorealismu odpoutal, ale vždy byl zaujat palčivými problémy, které Itálii v druhé půlce minulého století provázely: zaostalost italského jihu i jeho rodné Sicílie, neschopnost vypořádat se s fašismem, propojení mafie a politiky.
Remake, a tedy literární hříčka
Candido je, podobně jako u Voltaira, důvěřivý a ušlechtilý prosťáček a jeho přesvědčení, že „tento svět je nejlepší ze všech možných“, je postupně nabouráváno životními zkušenostmi. Tentokrát se ovšem pohybujeme především v Itálii 40. až 70. let minulého století.
Související
-
Smysl pro humor definuje lidskost, i když středověkým vtipům bychom se dnes nezasmáli
Na středověk se dříve pohlíželo jako na éru vážnosti. Dnes víme, že řadu podob měl naopak středověký smích. Jaké byly podoby humoru lidového a učeneckého?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.