Mezi zpěvem, sdělením a křikem. Expozice nové hudby a lidského hlasu

2. říjen 2022

Koncertní procházka Besedním domem, drsné písně společenského svědomí, nová opera i hudební výlety do Bratislavy a do Ostravy. To vše v sobě zahrnuje letošní ročník festivalu Expozice nové hudby v Brně.

Lidský hlas je fenomén, který lze proměnit do nadpozemsky kultivovaného zpěvu, stejně jako na takřka nelidské zvuky. Extrémní hlasové polohy a jejich nesčetné varianty se objeví v programu všech osmi festivalových koncertů. O programových novinkách i starších věcech v novém provedení hovoří dramaturg Expozice, slovenský skladatel Daniel Matej. Postřehy a střípky z historie doplňuje jeho kolega Jaroslav Šťastný.

Čtěte také

Americký skladatel William Billings říkal už v 18. století, že nezná špatnou hudbu – připouštěl pouze hudbu nesprávně použitou. Šťastný jeho myšlenku cituje, když vysvětluje nutnost vyjít občas se současnou hudbou i mimo tradiční koncertní zvyklosti. Hned první večer festivalu nebude respektovat standardní uspořádání sálu. Provede posluchače nejen skladbami Meredith Monk, Mauricia Kagela a Johna Cage, ale také částí Besedního domu.

Šťastný je rovněž autorem Písní lidových: ty poprvé zaznějí v Centru experimentálního divadla, kde se koná koncert slovenského Veni Ensemble. V Divadle Na Orlí bude mít světovou premiéru opera Sara’s Smile. Vedla Iva Medka a Víta Zouhara je její spoluautorkou a protagonistkou klavíristka a performerka Sára Medková.

Chris Newman poprvé v Česku

Poprvé v České republice vystoupí Chris Newman, který se míjí snad se všemi představami o školeném zpěvu a zároveň je autorem nesmírně působivých písňových cyklů. Směrem k pěvecké virtuozitě naopak směřují američanka Beth Griffith a český barytonista Vojtěch Šembera.

Čtěte také

Dva poslední programy tvoří obnovené a přetvořené verze produkcí festivalu Ostravské dny: opera Here Be Sirens a koncert Petra Kotíka, v jehož centru bude kompozice Many Many Women. Část její zcela nové nahrávky je součástí Futurissima v rozhlasové premiéře. Expozice nové hudby se koná v Brně od 21. do 28. října.

autor: Boris Klepal
Spustit audio

Související