Mezi zpěvem, sdělením a křikem. Expozice nové hudby a lidského hlasu
Koncertní procházka Besedním domem, drsné písně společenského svědomí, nová opera i hudební výlety do Bratislavy a do Ostravy. To vše v sobě zahrnuje letošní ročník festivalu Expozice nové hudby v Brně.
Lidský hlas je fenomén, který lze proměnit do nadpozemsky kultivovaného zpěvu, stejně jako na takřka nelidské zvuky. Extrémní hlasové polohy a jejich nesčetné varianty se objeví v programu všech osmi festivalových koncertů. O programových novinkách i starších věcech v novém provedení hovoří dramaturg Expozice, slovenský skladatel Daniel Matej. Postřehy a střípky z historie doplňuje jeho kolega Jaroslav Šťastný.
Čtěte také
Americký skladatel William Billings říkal už v 18. století, že nezná špatnou hudbu – připouštěl pouze hudbu nesprávně použitou. Šťastný jeho myšlenku cituje, když vysvětluje nutnost vyjít občas se současnou hudbou i mimo tradiční koncertní zvyklosti. Hned první večer festivalu nebude respektovat standardní uspořádání sálu. Provede posluchače nejen skladbami Meredith Monk, Mauricia Kagela a Johna Cage, ale také částí Besedního domu.
Šťastný je rovněž autorem Písní lidových: ty poprvé zaznějí v Centru experimentálního divadla, kde se koná koncert slovenského Veni Ensemble. V Divadle Na Orlí bude mít světovou premiéru opera Sara’s Smile. Vedla Iva Medka a Víta Zouhara je její spoluautorkou a protagonistkou klavíristka a performerka Sára Medková.
Chris Newman poprvé v Česku
Poprvé v České republice vystoupí Chris Newman, který se míjí snad se všemi představami o školeném zpěvu a zároveň je autorem nesmírně působivých písňových cyklů. Směrem k pěvecké virtuozitě naopak směřují američanka Beth Griffith a český barytonista Vojtěch Šembera.
Čtěte také
Dva poslední programy tvoří obnovené a přetvořené verze produkcí festivalu Ostravské dny: opera Here Be Sirens a koncert Petra Kotíka, v jehož centru bude kompozice Many Many Women. Část její zcela nové nahrávky je součástí Futurissima v rozhlasové premiéře. Expozice nové hudby se koná v Brně od 21. do 28. října.
Související
-
Klavírista se nesmí ničemu divit, říká o svých skladbách Milan Knížák
Trampské písně, citáty z Mozarta i destrukci klišé a stereotypů obsahuje nové album klavírních skladeb Milana Knížáka nazvané Another State of Stagnation.
-
Vize je pořád stejná, člověk zůstává člověkem, říká skladatel Marek Kopelent
Marek Kopelent bilancuje, ale opatrně se dívá i do blízké budoucnosti.
-
Svoje hranice neznám, baví mě je zkoušet. Žaneta Vítová v nahrávkách pro Český rozhlas
Když bylo Žanetě šest let, maminka jí oznámila, že bude hrát na akordeon. Odpověď zněla: Co to je?
Nejposlouchanější
-
Viktorín Šulc: Etuda z odvrácené strany. Alois Švehlík a Vladimír Dlouhý na stopě brutálnímu vrahovi
-
Alois Jirásek: Lucerna. Pohádka nejen o tvrdohlavém mlynáři a jeho milované Haničce
-
Michail Bulgakov: Pilát Pontský. Osudný den v životě římského prokurátora
-
Karel Čapek: Krakatit. Román o výbušninách a snění, o lidských vášních a bohu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.