Osm premiér pro oslavence Petra Kotíka – DOX 2022

19. červen 2022

Letopočet s dvojkou na konci je plný jubileí, zvláště těch skladatelských. Dva narozeninové koncerty pro skladatele, dirigenta, flétnistu a zakladatele festivalů a ansámblů nové hudby Petra Kotíka (1942) se nedávno uskutečnily v Ostravě a Praze. Jeho blízcí kolegové mu na nich popřáli premiérami vlastních skladeb, devátou napsal Petr Kotík sám.

Daan Vandewalle klavír
Hana Kotková housle
Daniel Skála cimbál
Ostravská banda

Dirigují Petr Kotík a Jiří Rožeň

„Už se svým aktivitám věnuje tak dlouho a tolik toho vykonal, otevřel tolik dveří,“ stálo v blahopřejném pozdravu od legendárního skladatele newyorské školy Christiana Wolffa, jednoho z devíti autorů obou večerů. Dubnové koncerty měly podtitul Have No Fear, Kotik Is Here a pořádalo je Ostravské centrum nové hudby. Díky nahrávkám z pražského koncertu uslyšíme v rozhlasové premiéře nové počiny Rakušana Bernharda Langa Game 12, skladbu vědce Petra Cíglera Rattlesnake No.1, od Petra Bakly Two Instances a kompozici srbsko-kanadské autorky Any Sokolović s názvem Holub–Ježek–Kočka. Na koncertech zazněla také hudba Daniela Skály, mladé Američanky Anny Heflin, úvodní skladbu večera věnoval Petru Kotíkovi hudebník a filmař Phill Niblock. Hrála mezinárodní Ostravská banda dirigována hned čtyřmi dirigenty, včetně mladého Jiřího Rožně.

Bernhard Lang: Game 12. Petr Bakla: Two Instance. Ana Sokolovic: Holub-Ježek-Kočka. Hraje Daan Vandewalle (klavír), Hana Kotková (housle), Daniel Skála (cimbál) a Ostravská banda. Dirigují Petr Kotík a Jiří Rožeň

„Vždycky mu šlo jenom o hudbu, a v tom je ten neskutečný prostor štěstí a svobody, kterého se mi dostalo, když mi po tolik let umožňoval, abych dělal tu svoji,“ připojil se slovem na adresu Petra Kotíka Petr Bakla, jehož skladbu Two Instances zahraje ve Futurissimu belgický klavírista Daan Vandewalle a violoncellista Andrej Gál. Součástí pořadu jsou také rozhovory se skladateli, ale i houslistkou Hanou Kotkovou, která je proslulá uváděním náročných partů soudobé hudby a na koncertech hrála v celkem pěti skladbách.

autor: Barbora Šteflová
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.