Noční zvuková dobrodružství, která se už nebudou asi opakovat

20. říjen 2024

Akustický prvek, ale také „duše klavíru“, jak si technický název stavitelů klávesových nástrojů pro sebe přeložil Michal Rataj, skladatel, producent a pedagog HAMU. Jakou část klavíru měl půl roku k dispozici ve svém studiu? Tu, která je běžnému hráči nedostupná: nemá klaviaturu ani dusítka, jen struny napnuté na litinovém rámu, který je připevněný k rezonanční desce. „ Duše klavíru“ Rataje provokovala k hravým experimentům. I díky nim vzniklo album RUB THE SOUL.

Všechno začalo v souvislosti s letošními oslavami společnosti PETROF a výstavou v Národním technickém muzeu „PETROF 160 – klavír jako technické dílo“. Při té příležitosti vznikla také objednávka speciální kompozice ze strany festivalu Pražské jaro. Jejími  autory byl Jan Trojan a právě Michal Rataj. Vznikla PIANOFONIA a na její prezentaci se na koncertech vedle autorů podílel také Štěpán Hon, Ivo Kahánek a Michal Nejtek.

Michal Rataj: RUB THE SOUL

Paralelně se vznikem této skladby se v Ratajově studiu rodily další: dotekem rukou, prstů, paličkami, trsátky, metličkami, elektronickým smyčcem a dálkově ovládanými elektromagnetickými solenoidy. Ve Futurissimu popisuje Michal Rataj celý proces nočního sžívání se s akustickým prvkem klavíru a hrou na něj, ale také jednotlivé skladby, které zčásti ve Futurissimu uslyšíme.

V jeho závěru také úryvek z nově vydané skladby společnosti Radioservis: Letters from Sounds, na které s Ratajem spolupracoval trumpetista Oskar Török a Symfonický orchestr Českého rozhlasu.

Pianino a svět klavírních strun z perspektivy, která je klavíristovi obvykle nedostupná
Spustit audio

Související