Noční zvuková dobrodružství, která se už nebudou asi opakovat
Akustický prvek, ale také „duše klavíru“, jak si technický název stavitelů klávesových nástrojů pro sebe přeložil Michal Rataj, skladatel, producent a pedagog HAMU. Jakou část klavíru měl půl roku k dispozici ve svém studiu? Tu, která je běžnému hráči nedostupná: nemá klaviaturu ani dusítka, jen struny napnuté na litinovém rámu, který je připevněný k rezonanční desce. „ Duše klavíru“ Rataje provokovala k hravým experimentům. I díky nim vzniklo album RUB THE SOUL.
Všechno začalo v souvislosti s letošními oslavami společnosti PETROF a výstavou v Národním technickém muzeu „PETROF 160 – klavír jako technické dílo“. Při té příležitosti vznikla také objednávka speciální kompozice ze strany festivalu Pražské jaro. Jejími autory byl Jan Trojan a právě Michal Rataj. Vznikla PIANOFONIA a na její prezentaci se na koncertech vedle autorů podílel také Štěpán Hon, Ivo Kahánek a Michal Nejtek.
Paralelně se vznikem této skladby se v Ratajově studiu rodily další: dotekem rukou, prstů, paličkami, trsátky, metličkami, elektronickým smyčcem a dálkově ovládanými elektromagnetickými solenoidy. Ve Futurissimu popisuje Michal Rataj celý proces nočního sžívání se s akustickým prvkem klavíru a hrou na něj, ale také jednotlivé skladby, které zčásti ve Futurissimu uslyšíme.
V jeho závěru také úryvek z nově vydané skladby společnosti Radioservis: Letters from Sounds, na které s Ratajem spolupracoval trumpetista Oskar Török a Symfonický orchestr Českého rozhlasu.
Související
-
Rozhlas spojil jazz se symfoniky, nyní i v sérii alb
Cyklus Nové horizonty, spojující SOČR s (nejen) jazzovými skladateli, improvizátory a interprety, se neomezuje na pódium. Záznamy koncertů daly vzniknout sérii živých alb.
-
Až v tichu mi doznívá hudba, kterou právě skládám, říká hudební skladatel Michal Rataj
Hudba má podle něj tajuplnou moc vytvářet obrazy. Blízká je mu tak představa zvukového kina, které i zařadil do programu A Day of Sound v kutnohorském Gasku.
-
Rataj–Török–Honzák & SOČR. Současný jazz, elektronika a zvuk symfonického orchestru
Opět představujeme hudební svět předních českých, nejčastěji jazzových tvůrců, kteří mají blízko k symfonickému světu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.