Depeše z Kyjeva. Pusťte si Futurissimo o současné ukrajinské hudební scéně

9. březen 2025

Nedávno uplynuly tři roky od rozpoutání brutální invaze na Ukrajinu. Dalekosáhlé důsledky vpádu ruských vojsk se dotkly i světa tamní soudobé komponované hudby. Mnozí skladatelé a skladatelky opustili zemi, jiní zůstali doma. Tvorba většiny z nich tak či onak reagovala na tragický vývoj událostí.

Dějiny nezávislé Ukrajiny, která byla vyhlášena v roce 1991, ovšem přinášely mnohé další výzvy a přelomové okamžiky, Oranžovou revoluci v roce 2005 či Euromajdan v roce 2014. Komponovaná hudba, která během těchto více jak třiceti let vznikala, se vyvíjela po své vlastní trajektorii. Kudy a jakými způsoby přibližuje v prvním pořadu hudební kurátorka a zakladatelka hudební agentury Ucho, Saša Andrusyk, hostkou druhého pořadu je muzikoložka Mariam Verdijan.

Čtěte také

První díl se s větší části soustředí na válečnou situaci posledních tří let, Andrusyk popisuje kyjevskou hudební scénu, kterou aktivně pomáhala tvořit posledních 15 let. Po vypuknutí invaze založila hudební label Kyiv Dispatch, uslyšíte skladby z obou alb, které zatím vyšly. Dojde řeč i na inspirace folklórem, které jsou dominantnější v populární hudbě, ale občas se objevují v trochu jiných kontextech i na experimentální scéně.

Verdijan v druhém díle nastíní hudební aktivity i v dalších regionech, zvláště ve Lvově či v Oděse, konkrétně se zaměří na hudební festivaly, které nepřestaly fungovat ani po únoru 2022. Druhým důležitým tématem je také ukrajinská současná opera, kterou v mezinárodním měřítku zosobňuje skladatelská dvojice Ilja Razumejko a Roman Hryhoriv.

Čtěte také

Kromě hudby od těchto dvou umělců uslyšíte skladby od následujících skladatelek a skladatelů: Oleksij Šmurak, Oleh Špudejko, Alla Zahajkevič, Maksym Kolomijec, Maksym Šalygin, Svjatoslav Luňov, Anna Korsun.

Poznámka redaktora: Všechny názvy ukrajinských měst jsou vyslovovány dle ukrajinských pravidel, ne podle ruských (které jsou zažité v české mluvnici). Tedy Kyjiv místo Kyjev, Odesa místo Oděsa, Lviv místo Lvov a podobně. Též platí pro spojení „v Ukrajině“ místo „na Ukrajině“. Bližší vysvětlení uslyšíte v prvním pořadu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.