Spółdzielnia Muzyczna aneb současná polská hudební scéna
Pusťte si dvoudílný pořad o současných polských skladatelkách a skladatelích. Kromě deseti různorodých kompozic uslyšíte rozhovory s hudebním publicistou Janem Topolskim a hudební teoretičkou a kurátorkou Monikou Pasiecznik.
Oba dva začali aktivně psát o hudbě v prvních letech 21. století. Topolski byl spoluzakladatelem časopisu Glissando, který v roce 2004 vznikl tak trochu z rebelství a touhy psát o tématech, která ve víceméně konzervativním tisku chyběla.
Čtěte také
Od té doby se toho spousta změnilo, složitá politická situace v posledních letech mnohé věci zabrzdila, navzdory tomu svět polské soudobé hudby zažil pozoruhodný boom. Svůj podíl na tom má slavný festival Varšavský podzim, který se nebojí otevírat politická, všespolečenská témata a vyjadřovat podporu ostrakizovaným minoritám, zejména LGBTQ+ komunitě. Posledních 14 let také organizuje oblíbený a úspěšný sesterský festival pro děti s jednoduchým názvem Mała Warszawska Jesień, tedy Malý varšavský podzim.
Důležitých a novou hudbu podporujících festivalů je daleko více, stejně tak vzniklo několik specializovaných ansámblů, které často a rády objednávají nové skladby, například Hashtag ensemble či Spółdzielnia Muzyczna, česky něco jako „hudební sdružení“.
Čtěte také
Mezi další probíraná témata obou rozhovorů patří nová i stará média, státní podpora a v neposlední řadě koncept kurátorství ve světě současné hudby, kterému se aktivně věnuje Monika Pasiecznik. Ta v této roli letos připravila ve spolupráci s festivalem Expozice nové hudby v brněnském Besedním domě obnovenou premiéru kompozice Fresco od Karlhainze Stockhausena.
Uslyšíte skladby těchto autorů a autorek: Piotr Peszat, Rafał Ryterski, Agata Zubel, Aleksandra Słyż, Rafał Zapała, Jagoda Szmytka, Aleksander Nowak, Monika Szpyrka a Marcin Stańczyk.
Související
-
Andrzej Stasiuk: Noc. Slovansko-germánská lékařská tragická fraška
Divadelní prvotina významného polského prozaika a esejisty Andrzeje Stasiuka nabízí ironickou konfrontaci kultur Západu a Východu.
-
Stefan Grabiński: Nocleh. Cestou na vlak na kost promočený by dal za přespání cokoli
Mistrovská povídka autora právem přezdívaného jako polský Edgar Allan Poe. Do osamělého pustého stavení dorazí znavený poutník. Přístřešek ho zachrání v nečekané bouři.
-
Zofia Bałdyga: Poslední cestopisy. Cesty i návraty v první česky psané sbírce polské básnířky
Zofia Bałdyga (1987) je polská básnířka, bohemistka a překladatelka žijící v České republice. Svou loňskou sbírkou zároveň debutuje v českém jazyce a v české literatuře.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.