Znám jednu dívku: Marie Nečasová a její akustické obrazy

1. září 2024

V proudu její hudby nacházejí jednotlivé zvuky místo s chvějivou nejistotou a zároveň s přesným zacílením. Skladatelka, cembalistka a notografka Marie Nečasová dovede skloubit fantazii i důkladnost do okouzlujícího výsledku. 

„Náhodou jsem skončila na Ježkárně a od té doby mě to drží,“ říká skladatelka o svých kompozičních začátcích na Konzervatoři Jaroslava Ježka. Několik pokusů o studium na výtvarných školách nezůstalo ležet ladem: Nečasová zvláště v komorních kompozicích klade důraz na vizuální stránku partitur a provozuje i malé hudební vydavatelství. Jako cembalistka se věnuje také staré hudbě, na níž obdivuje péči o fráze. Lamento O mors inevitabilis, jehož autorem je Josquin des Prez, si do vysílání sama vybrala.

Minulý rok zaujala její skladba Over publikum festivalu Ostravské dny. Skladba TMY provází publikum při živém provedení také vizuálními vjemy. Pro Prague Quiet Music Collective a výstavu Nejisté situace zkomponovala Otevírání na motivy kreseb Stanislava Kolíbala. Všechny tři skladby jsou součástí profilového rozhovoru, který s Marií Nečasovou připravil v rámci cyklu k Roku české hudby Boris Klepal.

autor: Boris Klepal
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.