Znám jednu dívku 5: Viktorie Knotková, Ľubica Čekovská a gender před soudem času

5. květen 2024

Je důležité obhájit si rozporuplnost a rozdílnost i před soustavnou lidskou snahou soudit. Konfrontace vnitřní svobody a svazujících konvencí je námětem opery Here I Am, Orlando, kterou libretistka Viktorie Knotková a skladatelka Ľubica Čekovská připravily pro Národní divadlo Brno.

„On, neboť o jeho pohlaví nemohlo být pochyb,“ uvádí Virginia Woolf svůj román Orlando: životopis. Titulní hrdina se však promění v ženu a střídá sociální role obou pohlaví v průběhu několika století.

Právě nejasnost Orlandova pohlaví i genderu postavily Knotková s Čekovskou před soud lidí i historie. Světová premiéra jejich opery Here I Am, Orlando se odehraje v červnu 2024 v Brně. Mezi protagonistky letošního cyklu Znám jednu dívku, věnovaného skladatelkám na domácí scéně, tak proniká jako další zahraniční jméno slovenská autorka.

Rozhovor s Viktorií Knotkovou připravil Boris Klepal. Ze skladeb Ľubice Čekovské zazní Midsummer Quartet, A Sonnet of the Moon, Piano Concerto in Two Movements, Fractal a Fragment and Elegies for Strings.

autor: Boris Klepal
Spustit audio

Související