Znám jednu dívku 5: Viktorie Knotková, Ľubica Čekovská a gender před soudem času
Je důležité obhájit si rozporuplnost a rozdílnost i před soustavnou lidskou snahou soudit. Konfrontace vnitřní svobody a svazujících konvencí je námětem opery Here I Am, Orlando, kterou libretistka Viktorie Knotková a skladatelka Ľubica Čekovská připravily pro Národní divadlo Brno.
„On, neboť o jeho pohlaví nemohlo být pochyb,“ uvádí Virginia Woolf svůj román Orlando: životopis. Titulní hrdina se však promění v ženu a střídá sociální role obou pohlaví v průběhu několika století.
Právě nejasnost Orlandova pohlaví i genderu postavily Knotková s Čekovskou před soud lidí i historie. Světová premiéra jejich opery Here I Am, Orlando se odehraje v červnu 2024 v Brně. Mezi protagonistky letošního cyklu Znám jednu dívku, věnovaného skladatelkám na domácí scéně, tak proniká jako další zahraniční jméno slovenská autorka.
Rozhovor s Viktorií Knotkovou připravil Boris Klepal. Ze skladeb Ľubice Čekovské zazní Midsummer Quartet, A Sonnet of the Moon, Piano Concerto in Two Movements, Fractal a Fragment and Elegies for Strings.
Související
-
Ženy a život s uměním. Film Tár s Cate Blanchett otevírá množství nepříjemných témat
Snad je to obraz blízké budoucnosti, ale možná také naprosté sci-fi. Pořad je věnován blížícímu se Mezinárodnímu dni žen a jejich postavení ve světě hudby a umění.
-
Gender v raném křesťanství
Prostor pro duchovní úvahy, religionistické pohledy na aktuální společenské dění, portréty zajímavých osobností, náboženské tradice i spiritualitu.
-
Feminine Painting – It's a Masculine Thing! Mocenské vztahy a zkoumání genderové nerovnosti
Co znamená konstrukt „ženská malba“? A co můžeme udělat pro ztělesnění rovnějšího a spravedlivějšího světa? Zodpovídá výstava Feminine Painting – It's a Masculine Thing!
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.