CZECH IT! Premiérové pozdravy z Rakouska i Chorvatska na Music Olomouc 2024
Téma letošního 16. ročníku festivalu současné hudby v Olomouci měl název Czech It! Tedy ano, sice „po česku“, ale prostřednictvím hlavně zahraničních ansámblů. Zadání znělo: „Přivezte svůj vlastní repertoár, ale kromě toho nastudujete aktuální díla českých skladatelů a skladatelek na objednávku festivalu.“ I to prozradil ve Futurissimu 17. listopadu ředitel a dramaturg Music Olomouc Marek Keprt v souvislosti s uvedením novinek rakouským Phace Ensemble (16. října).
V prezentaci výjimečných vystoupení zahraničních hostů pokračovalo Futurissimo 15. prosince, protože opět v Kapli Božího Těla v Olomouci natáčela rozhlasová posádka, a to koncert dokonce s pěti premiérami (!), které provedl chorvatský ansámbl Synchronos (30. října).
Čtěte také
Ohledně dramaturgie tohoto ročníku bylo tedy důležité to, že nové skladby českých autorů a autorek zůstávají i po festivalu v repertoáru hostujících ansámblů, které tak budou sdílet české umění za hranicemi naší vlasti. Jednoduše, už jej mají ve svém repertoáru, jako skladby Ondřeje Adámka, Slavomíra Hořínky nebo Tomáše Pálky.
Na oplátku, na české straně jsme se zase dozvěděli, jak komponuje Estonka Madli Marje Gildemann, Veronika Reutz-Drobnić, Marko Slaviček a Frano Đurović z Chorvatska nebo Mexičan Javier Torres Maldonado.
Související
-
Znám jednu dívku 10: Natálie Pleváková a hudba jako sluchová halucinace
Skladatelka a zvuková umělkyně koncentruje zvuky všedního světa do nevšedních souvislostí. Profilový rozhovor s ní v rámci cyklu k Roku české hudby připravil Boris Klepal.
-
Noční zvuková dobrodružství, která se už nebudou asi opakovat
Akustický prvek, ale také „duše klavíru“, jak si technický název stavitelů klávesových nástrojů pro sebe přeložil Michal Rataj, skladatel, producent a pedagog HAMU.
-
Miroslav Beinhauer uvádí světové premiéry nahrávek pro šestinotónové harmonium
Jako výsledek šestiletého studia a hráčské vytrvalosti Miroslava Beinhauera vyšlo nedávno unikátní dvojalbum nahrávek sedmi kompozic současných skladatelů z celého světa.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.