Probuzení spícího dědictví. Miroslav Beinhauer uvádí světové premiéry nahrávek pro šestinotónové harmonium

15. září 2024

Jako výsledek šestiletého neúnavného studia a hráčské vytrvalosti Miroslava Beinhauera vyšlo nedávno unikátní dvojalbum nahrávek sedmi kompozic současných skladatelů z celého světa. A zapotřebí k tomu byly i prádelní kolíčky.

„Starého bracha“ z tvrdého spánku v Českém muzeu hudby probudil v roce 2018 tenkrát 25letý, do té doby pouze klavírista, Miroslav Beinhauer, který se ujal prosby pořadatelů festivalu Dny nové opery/NODO 2018 zahrát na harmonium part v šestinotónové opeře Přijď království tvé Aloise Háby.

Miroslav Beinhauer v kostele sv. Václava, Ostravské dny 2023

Jednalo se o světovou premiéru díla, které avantgardní Hába dokončil v době druhé světové války, ale nikdy nebylo provedeno. Tím to mohlo celé skončit, ale Beinhauera možnosti nástroje zaujaly natolik, že se přestěhoval do Prahy, jen aby mohl na něj v Národním muzeu cvičit.

Beinhauer hovoří o velkém zájmu, který nástroj vyvolal u skladatelů, o principech hry na velké množství kláves, o historii harmonia, jehož stavbu firmou August Förster podpořil v  30. letech prezident Masaryk.

Miroslav Beinhauer a šestinotónové harmonium

Kvůli cestám, které s šestinotónovým nástrojem Beinhauer podniká po Evropě a kvůli exkluzivitě „muzejního pokladu“ se staví v těchto měsících nástroj nový. Vznik zaštítilo Ministerstvo kultury ČR.

Rozhovor s Miroslavem Beinhauerem doplní úryvky z nového dvojalba s hudbou Klause Langa, Milana Guštara, Iana Mikysky, Judith Berkson, Idina Samimi Mofakhama, Bernharda Langa a Philla Niblocka.

Spustit audio

Související