Probuzení spícího dědictví. Miroslav Beinhauer uvádí světové premiéry nahrávek pro šestinotónové harmonium
Jako výsledek šestiletého neúnavného studia a hráčské vytrvalosti Miroslava Beinhauera vyšlo nedávno unikátní dvojalbum nahrávek sedmi kompozic současných skladatelů z celého světa. A zapotřebí k tomu byly i prádelní kolíčky.
„Starého bracha“ z tvrdého spánku v Českém muzeu hudby probudil v roce 2018 tenkrát 25letý, do té doby pouze klavírista, Miroslav Beinhauer, který se ujal prosby pořadatelů festivalu Dny nové opery/NODO 2018 zahrát na harmonium part v šestinotónové opeře Přijď království tvé Aloise Háby.
Jednalo se o světovou premiéru díla, které avantgardní Hába dokončil v době druhé světové války, ale nikdy nebylo provedeno. Tím to mohlo celé skončit, ale Beinhauera možnosti nástroje zaujaly natolik, že se přestěhoval do Prahy, jen aby mohl na něj v Národním muzeu cvičit.
Beinhauer hovoří o velkém zájmu, který nástroj vyvolal u skladatelů, o principech hry na velké množství kláves, o historii harmonia, jehož stavbu firmou August Förster podpořil v 30. letech prezident Masaryk.
Kvůli cestám, které s šestinotónovým nástrojem Beinhauer podniká po Evropě a kvůli exkluzivitě „muzejního pokladu“ se staví v těchto měsících nástroj nový. Vznik zaštítilo Ministerstvo kultury ČR.
Rozhovor s Miroslavem Beinhauerem doplní úryvky z nového dvojalba s hudbou Klause Langa, Milana Guštara, Iana Mikysky, Judith Berkson, Idina Samimi Mofakhama, Bernharda Langa a Philla Niblocka.
Související
-
Znám jednu dívku: Marie Nečasová a její akustické obrazy
V proudu její hudby nacházejí jednotlivé zvuky místo s chvějivou nejistotou a zároveň s přesným zacílením. Skladatelka Marie Nečasová dovede skloubit fantazii i důkladnost.
-
Goodbye Planet Earth. Orchestr Berg hraje skladby reflektující vztah člověka a přírody
Orchestr Berg, tři skladatelky tří generací a jejich díla, která se zabývají vztahem člověka k přírodě a společnosti. Soňa Vetchá, Chaya Czernowin a Nina Šenk.
-
Odstíny záře a další světové premiéry skladatelů. Futurissimo ve službách Roku české hudby
Eliška Cílková a její nová skladba na objednávku Janáčkovy filharmonie Ostrava, diriguje Andrey Boreyko.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.