The Many Passions of Leoš Janáček

17. listopad 2023

Čtyřdiskový komplet zachycující na starších i novějších nahrávkách hudební svět Leoše Janáčka pohledem muzikologa Patricka Lamberta. Jde o téměř šest desítek položek, vesměs jen ukázek, respektive částí z rozsáhlejších skladeb. Sestava je nápaditě rozdělena tematicky, například je tu kapitola Politika a vlastenectví, Ženy, Ruská literatura, Náboženské kořeny… Hodnocení připravil Petr Veber.

(…) Patrick Lambert je entusiasta, vyznačuje se britskou noblesou a humorem… a vždy přináší cenné pohledy zvenčí. Před pár lety vyšla (v angličtině a za finanční podpory Nadace Bohuslava Martinů) jeho mimořádně zasvěcená publikace mapující rané nahrávky děl Martinů. A janáčkovský čtyřdeskový projekt Supraphonu nyní navazuje na jeho obdobný počin dvořákovský z roku 2021, který se jmenoval Mnoho lásek Antonína Dvořáka. Do dnešního přiblížení alba Mnoho vášní Leoše Janáčka jsme vstoupili ukázkou z třetího dějství opery Její pastorkyňa, zpěvem družiček, který je krásnou stylizací lidové hudby. Ostatně, Janáček nejenže si zaznamenával nápěvky živé mluvy, ale sbíral a studoval i folklórní projevy, písně a tance. Z obou zdrojů vznikl jeho originální styl. (…)

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

tajny_denik.jpg

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.