The Many Passions of Leoš Janáček

17. listopad 2023

Čtyřdiskový komplet zachycující na starších i novějších nahrávkách hudební svět Leoše Janáčka pohledem muzikologa Patricka Lamberta. Jde o téměř šest desítek položek, vesměs jen ukázek, respektive částí z rozsáhlejších skladeb. Sestava je nápaditě rozdělena tematicky, například je tu kapitola Politika a vlastenectví, Ženy, Ruská literatura, Náboženské kořeny… Hodnocení připravil Petr Veber.

(…) Patrick Lambert je entusiasta, vyznačuje se britskou noblesou a humorem… a vždy přináší cenné pohledy zvenčí. Před pár lety vyšla (v angličtině a za finanční podpory Nadace Bohuslava Martinů) jeho mimořádně zasvěcená publikace mapující rané nahrávky děl Martinů. A janáčkovský čtyřdeskový projekt Supraphonu nyní navazuje na jeho obdobný počin dvořákovský z roku 2021, který se jmenoval Mnoho lásek Antonína Dvořáka. Do dnešního přiblížení alba Mnoho vášní Leoše Janáčka jsme vstoupili ukázkou z třetího dějství opery Její pastorkyňa, zpěvem družiček, který je krásnou stylizací lidové hudby. Ostatně, Janáček nejenže si zaznamenával nápěvky živé mluvy, ale sbíral a studoval i folklórní projevy, písně a tance. Z obou zdrojů vznikl jeho originální styl. (…)

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.