Sergej Rachmaninov: Klavírní koncerty

8. květen 2023

Nová album pianisty Lukáše Vondráčka, Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK a dirigenta Tomáše Braunera. Hodnocení připravil Petr Veber. 

(…) Vondráček před časem čelil v odborném tisku výtce, že hraje až svévolně, neusazeně. Je to věc názoru. Stejně tak je výstižné, že hudbu nehraje, ale žije…. K hudbě Sergeje Rachmaninova každopádně taková osobně opravdová živelnost, které je schopen, naprosto výstižně patří. Melodie tečou v nesentimentální epické šíři, nárazy emocí jsou rozvrásněné, naléhavé. Lukáš Vondráček hraje mimořádně robustně, je schopen oslnivé virtuozity, ale ne samoúčelné. A dokáže se stejně tak dobrat naopak hluboké intimity. Na prvním místě má vždy výraz – a jeho hra působí přirozeně. Nechme stranou úvahy, jak by natočil Chopina… S hudbou tohoto dvojalba stoprocentně souzní. Noty se mu řinou pod rukama, jeho přednes nemůže nechat nikoho netečným. Tomáš Brauner k jeho hře za pultem Pražských symfoniků vytváří rovnocenně vášnivý, ale přesto citlivý kontrapunkt. (…)

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.