Antonín Dvořák: Kompletní klavírní tria

28. září 2023

Nové 2CD s celkem čtyřmi rozměrnými komorními skladbami, které s pianistou Borisem Giltburgem natočili dva členové souboru Pavel Haas Quartet – houslistka Veronika Jarůšková a violoncellista Peter Jarůšek. Hodnocení připravil Petr Veber.

(…) Pro interprety jsou Dvořákovy Dumky navzdory své posluchačské lehkosti dílem přednesově náročným. Nejen kvůli principu kontrastnosti, ale i proto, že by se z nich ani v nejživějším tempu neměla vytratit základní melancholická nálada. Tak jak je hrají Veronika Jarůšková a Peter Jarůšek z Haasova kvarteta se svým uměleckým partnerem, izraelským pianistou Borisem Giltburgem? V krásné rovnováze klasické uměřenosti, překlenuté však tichou roztančeností, uvolněnou spontaneitou a jemným úsměvem, bravurně i s lyrickými pozastaveními a častější zádumčivostí dovedenou do kouzelných detailů. Hrají jemně. Ale zároveň výrazně zřetelně. Místy dokonce přece jen, jako i u předchozích tří starších trií na nahrávce, s vyhrocenější, energičtější a ráznější artikulací i dynamikou – jak u smyčcových nástrojů, tak u klavíru, u něj vesměs se střídmou, až asketickou pedalizací. Domácká pohoda a líbeznost je u nich až na druhém místě. Nový komplet Dvořákových trií dostal moderní a osobitou podobu. A se jmény zúčastněných interpretů má i doširoka otevřené dveře do světa. (…)

Spustit audio

Související

  • Sergej Rachmaninov: Klavírní koncerty

    Nová album pianisty Lukáše Vondráčka, Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK a dirigenta Tomáše Braunera. Hodnocení připravil Petr Veber. 

  • Johannes Brahms: Symfonie

    Komplet všech čtyř symfonií Johannesa Brahmse, který postupně natočil s Orchestrem lipského Gewandhausu jeho někdejší šéfdirigent Herbert Blomstedt. 

  • Bohuslav Martinů

    SOČR v čele s šéfdirigentem Petrem Popelkou, houslistou Josefem Špačkem a klavíristou Miroslavem Sekerou nahráli pro vydavatelství Supraphon díla Bohuslava Martinů.  

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

klasika.jpg

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?