Má vlast odstartovala Pražské jaro. Poslechněte si velkolepý koncert v podání České filharmonie a Semjona Byčkova
Slavnostní zahájení 80. ročníku Pražského jara tradičně patřila ikonickému dílu české hudby – cyklu symfonických básní Má vlast Bedřicha Smetany. Zazněla v podání České filharmonie pod taktovkou jejího šéfdirigenta Semjona Byčkova. Přímý přenos jsme vysílali 12. května.
Bedřich Smetana: Má vlast
Přímý přenos ze Smetanovy síně Obecního domu v Praze
Účinkuje Česká filharmonie
Řídí Semjon Byčkov
Moderuje Lukáš Hurník
Symbolika Mé vlasti sahá k pilířům národního vědomí a podvědomí. Je tu linka historická, etická, ekologická i sociální. A je nadčasová. A i letos otevírá Má vlast Bedřicha Smetany Mezinárodní hudební festival Pražské jaro.
Cyklu Smetanových symfonických básní se letos ujala Česká filharmonie se svým šéfdirigentem Semjonem Byčkovem. Smetana začínal psát v roce 1874 Mou vlast v těžko představitelné situaci: prožíval hrůzu z postupné ztráty sluchu, podroboval se nepříjemným terapiím, bojoval o své postavení v čele Prozatímního divadla, které již jednou ztratil, čelil finanční nouzi, ideologickým útokům i závisti kolegů. Smetana přes to všechno koncipoval velkorysé dílo v rovnováze mezi emocemi, rozumem, symboly a ryzí muzikálností.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
-
Venuše v kožichu. Trýzeň a ponížení jako nejvyšší důkaz lásky v erotickém románu Sacher-Masocha
-
Alexandre Dumas ml.: Dáma s kaméliemi. Příběh o tragické lásce pařížské kurtizány
-
Jiří Vaněk: Já, mé druhé já a já a. Sonda do duší současných třicátníků a jejich vztahů nevztahů
-
Jane Austenová: Rozum a cit. Příběh o osudových láskách, nadějích i milostných zklamáních
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.






