Koncert bez hranic: Živelný Fantastic Negrito a uvědomělí rockeři New Model Army

13. červen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kapela New Model Army

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Nasajte atmosféru festivalu A Summer’s Tale nedaleko Hamburku v záznamech koncertů bluesové komety Fantastic Negrito a rockových klasiků New Model Army.

Málokdo toho stihl během třiceti let svého života tolik, jako Američan se somálskými kořeny Xavier Amin Dphrepaulezz, který se na hudební scéně představuje jako Fantastic Negrito. Jako dítě z rozvětvené, přísné muslimské rodiny se po zajímavě rozehrané hudební kariéře vrhl do osidel omamných látek a v roce 1999 málem zahynul při autonehodě, kdy si zpřerážel všechny kosti v těle a zůstal tři týdny v kómatu. Navíc jeden z jeho mnoha bratrů zemřel při přestřelce na ulici.

K hudbě se letos 53letý muzikant vrátil až poté, co svému malému synkovi zkusil hrát na kytaru písně od Beatles. Od té doby jde rodák z Kalifornie od úspěchu k úspěchu. Co deska, to cena Grammy, i jeho koncerty jsou velkým zážitkem, což dokládá záznam festivalového vystoupení v Německu.

New Model Army

Živelného Fantastic Negrita na stejném pódiu vystřídala rocková stálice New Model Army. Kultovní pětice, jejímž lídrem je charismatický zpěvák a kytarista Justin Sullivan, k sobě poutá své fanoušky na celý život, ne jen na krátké období slávy. U spousty jmen přízvisko legenda prostě nesedí. Parta okolo pětašedesátiletého zpěváka a kytaristy Justina Sullivena, která se od roku 1980 potuluje po světě, si to bezpochyby zaslouží.

Je příliš komplikovaná, abychom ji hodili do pytle jako další punk rockovou bandu, na druhou stranu se tahle formace po hudební i myšlenkové stránce stala prototypem "uvědomělé rockové kapely", která se kontinuálně vyjadřuje k palčivým otázkám regionální britské, ale i zahraniční politiky. Po hudební stránce vzali to nejlepší z první punkové vlny 70. let, popové melodiky a dokonce i z lehkých r'n'b nebo soulových odkazů. Aktivity moderních travellerů, které byly vzorem Levellers a desítkám dalších punk rockových kapel, nepovolily ani v následujících desetiletích, i když z původní sestavy už je v kapele pouze Justin Sullivan.

autoři: Pavel Zelinka , zpr
Spustit audio

Související