Přes švýcarské Alpy od jazzu a folku až k současné hudbě: Manu Delago a Erik Truffaz na festivalu Alpentöne

13. duben 2025

Dnešní díl bude zasazen do Rakouska a Švýcarska. Právě z těchto vnitrozemských států Evropy pochází dva zajímaví muzikanti pohybující se na území hned několika hudebních žánrů. Jedním z nich je multiinstrumentalista Manu Delago a druhým pak hráč na trubku Erik Truffaz.

Začneme mladším z nich. Letos čtyřicetiletý Manu Delago se narodil v rakouském Innsbrucku. Úspěch, který slavil s mistrovským zvládnutím poměrně nového perkusivního nástroje hang, urychlil jeho kariérní postup.

Delago brzy vyměnil pouliční sólové hraní na módní nástroj za regulérní studio a spolupráci s dalšími muzikanty. Vystupoval několik let jako perkusionista a hráč na hang v se slavnou Björk, hrál také perkuse s nu-jazzovými The Cinematic Orchestra nebo neoklasikem Ólafurem Arnaldsem.

Čtěte také

Vedle koncertování se Rakušan už delší dobu věnuje i produkci. Asi nejznámější práce na tomto poli je pomoc s nahráváním desky Land of Gold hráčky na sitár Anoushky Shankar, kdy po spolupráci ve studiu ji doprovázel také na jejím světovém turné. Společně s Metropol Orkest nahrál album Between us, které bylo nominováno na cenu Grammy.

S Koncertem bez hranic se přesuneme do roku 2023, abychom si vychutnali Delagovo sólové vystoupení z 19. srpna ve švýcarském městečku Altdorf v rámci festivalu Alpentöne, který má podtitul „Cesta přes švýcarské Alpy od jazzu a folku až k současné hudbě“. Mimochodem, Manu Delago vystoupí už brzy, konkrétně 25. dubna, v pražském Paláci Akropolis.

Čtěte také

Erik Truffaz, letos čtyřiašedesátiletý hráč na trubku, byl od mládí považován za velký talent švýcarské hudební scény. Přesto teprve po třicítce našel svůj signifikantní rukopis – kritika přirovnává Truffaze nejen k jazzovému géniovi Milesi Davisovi, ale také k průkopníkovi ambientu Brianu Enovi: „S použitím minima tónů vytváří extatickou zvukovou atmosféru,” píše doslova časopis Rolling Stone.

Od poloviny 90. let už je Truffazova hvězda nepřehlédnutelná. Hraje na nejvýznamnějších festivalech, včetně prestižního jazzového Montreaux, vydává hudbu u legendární jazzové značky Blue Note a po hudební stránce cestuje, kudy chce. V setu, který uslyšíme v rámci Koncertu bez hranic, dostaneme nálož poměrně usedlého jazzu, ale také futuristické míchání jazzu s elektronikou, rapové okénko nebo skladbu, kde hlavní roli hraje tradiční alpský roh.

autor: Pavel Zelinka
Spustit audio

    Mohlo by vás zajímat

    Nejposlouchanější

    Více z pořadu

    E-shop Českého rozhlasu

    Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

    Jan Rosák, moderátor

    slovo_nad_zlato.jpg

    Slovo nad zlato

    Koupit

    Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.