Klavírní trio České filharmonie na Smetanově Litomyšli. Poslechněte si záznam koncertu špičkového komorního souboru

1. červenec 2022

Mohli bychom říci, že houslista Jiří Vodička, violoncellista Václav Petr a klavírista Martin Kasík si pro založení Klavírního tria České filharmonie vybrali ten nejhorší možný čas. Nazkoušeli repertoár a naplánovali koncerty v roce 2020 a rozjezd jim zbrzdila koronavirová krize. Hodně zatěžkávací zkouška, ale vyšli z ní vítězně. A to doslova. 

Fotografovali se v rouškách a nabízeli svým příznivcům video nahrávky na sociálních sítích. Jednu zaslali také do interpretační soutěže Vienna International Music Competition – a ve své kategorii ji vyhráli! Není se co divit, svou roli apoštolů hudby pojednali originálním způsobem a nahrávce Bergerettes od Bohuslava Martinů vtiskli dobový punc 30. let (skladba je z roku 1939).

Program
Josef Suk: Elegie
Bedřich Smetana: Klavírní trio g moll
Sylvie Bodorová: Trio Meggido
Bohuslav Martinů: Bergerettes

Účinkují Jiří Vodička (housle), Václav Petr (violoncello) a Martin Kasík (klavír).
Uvádíme v rámci projektu České léto.
Připravila, slovem provází a s umělci hovoří Wanda Dobrovská.

Vítězství v soutěži jim vyneslo možnost představit se ve vídeňském Musikvereinu, takže svou první „živou“ sezónu zahájili 10. září 2021 ve velkém stylu v jednom z nejprestižnějších evropských koncertních sálů a neméně úspěšně ji uzavřeli 10. června 2022 koncertem na festivalu Smetanova Litomyšl.

Čtěte také

Na program zařadili i „Beržeretky“, jak skladbu Bohuslava Martinů důvěrně nazývají hudebníci, a celý večer koncipovali v duchu vize, s níž Klavírní trio České filharmonie zakládali – hrát především hudbu českých skladatelů, starých i nových. Vedle Tria g moll od Bedřicha Smetany a Elegie op. 23 od Josefa Suka nabídli publiku také skladbu Megiddo od Sylvie Bodorové.

Spustit audio

Související