S Karlem Ančerlem o typech obecenstva, o české hudbě v zahraničí a o problémech dirigentů hostujících u těles s výraznými šéfdirigenty

30. srpen 2022

Vybíráme z pořadů, které pro Československý rozhlas v 60. letech 20. století připravil Ivan Medek. V projektu České léto, ve kterém na Vltavě sledujeme české kulturní stopy v zahraničí, nemůže chybět Karel Ančerl – dirigent, který z České filharmonie vybudoval orchestr bez nadsázky světový a který po okupaci Československa v srpnu 1968 započal úspěšnou, bohužel již nedlouho trvající (zemřel roku 1973) kariéru v kanadském Torontu. 

Poslechněte si výběr z rozhovorů, které Ančerl v 60. letech minulého století vedl s Ivanem Medkem a ve kterých odhaluje také svou sympaticky nevážnou, trefně-humoristickou tvář.

autor: Ivan Medek
Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.