Záznam koncertu: Na Mezinárodním festivalu Leoše Janáčka zněla Sinfonietta i hudba Richarda Strausse

10. červen 2022

Otevření letošního ročníku nejstaršího festivalu Moravskoslezského kraje se ujal Symfonický orchestr Českého rozhlasu, který narychlo dirigoval Petr Altrichter. Sólistou večera byl hobojista Vilém Veverka.

Vilém Veverka

„O přítomnosti rozhlasových mikrofonů na pódium během koncertu nepřemýšlím, soustředím se jen na hru samotnou, ale před tím s tou informací pracuji, pochopitelně,“ svěřuje se hobojista Vilém Veverka.

V rozhovoru pro Český rozhlas Vltava hovoří také nejen o postcovidové krizi, která provází současný provoz klasické hudby, ale také o svých názorech na připravované stavby třech koncertních domů v České republice. Právě Dům kultury města Ostravy, ve kterém má festival zázemí, bude na několik let z důvodu přestavby kulturáku na koncertní dům 21. století, uzavřen.

Čtěte také

Festival Pražské jaro zahajuje tradičně Smetanovou Mou vlastí, v Ostravě je úvodní skladbou Janáčkova Sinfonietta. První večer festivalu pokračoval dvěma skladbami Richarda Strausse. „Koncert D dur pro hoboj a malý orchestr z roku 1945 patří mezi tři nejvýznamnější koncertantní skladby pro hoboj vůbec,“ říká Vilém Veverka, který je ve svém muzikantském životě otevřen také soudobé hudbě a crossoverovým projektům. Záznam zahajovacího koncertu uzavře Straussova symfonická báseň Don Juan, tedy Straussovo rané dílo s premiérou v roce 1889, které 25letému skladateli přineslo okamžitý úspěch. Přídavkem k pátečnímu Koncertu klasika s datem 10. června bude už nahrávka studiová, a to hudba Toru Takemitsu, kterou nahrál Vilém Veverka s ostravským Benda Quartetem.

Symfonický orchestr Českého rozhlasu na Mezinárodním hudebním festivalu Leoše Janáčka 2022
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.