Katharina Schmitt: Obrázek mládí

22. květen 2018

Podívejte se! Uspořádali jsme pro vás výstavu. Hra dramatičky a režisérky Kathariny Schmitt Obrázek mládí překračuje hranice obvyklého chápání rozhlasové inscenace a zve diváky k nevšednímu, mnohovrstevnému zážitku. Z mozaiky vzpomínek, příběhů a prchavých myšlenek se tu skládá obraz nepřítomné dívky – samotného mládí se vší idealizací i tajemstvím, které k němu patří. Poslouchejte on-line do 28. května 2018.

Obrázek mládí má podtitul „rozhlasová expozice“ a výstava je tu skutečně základním formálním rámcem.

Ke hře Obrázek mládí

Nad jednotlivými exponáty – předměty, které všechny patřily nepřítomné dívce – nám jejich současní majitelé přibližují svá setkání s ní, otevírají svou vlastní perspektivu, nechávají nahlédnout do svého vnímání a představují otisk, který v nich zanechala. Tak, jako po miliónech let otiskne živá hmota svůj obraz do kamene.

Katharina Schmitt, autorka hry i režisérka inscenace, pochází původně z německých Brém, vystudovala ale režii na pražské DAMU a momentálně žije a tvoří střídavě v Berlíně a v Praze, kde je kmenovou režisérkou Studia hrdinů. Původní nápad na hru Obrázek mládí vznikl z objednávky divadla Thalia Theater v Hamburgu. Pro Český rozhlas autorka text přepracovala a vytvořila svébytnou rozhlasovou verzi. Do češtiny ji přeložila Viktorie Knotková. Při realizaci pracovala Katharina Schmitt právě se sobě blízkými herci ze Studia hrdinů Ivanou Uhlířovou, Jiřím Štréblem, Petrem Vaňkem a dalšími, ale také s Josefem Somrem či Šárkou Vaculíkovou.

02735987.jpeg

Klíčová pro vznik inscenace byla také spolupráce se zvukovým designérem Ladislavem Železným a skladatelem Tomášem Vtípilem. Ten se rozhodl vytvořit celou hudební rovinu pouze z možností, které nabízí a přináší lidský hlas – materiál mu poskytli jednak samotní herci, jednak pěvecký sbor Láska opravdivá, se kterým nahrával.

Osoby a obsazení: Starý muž (Josef Somr), Ona (Šárka Vaculíková), Fotograf (Petr Vaněk), Kurátorka (Lucie Trmíková), Matka (Marta Vítů), Otec (Jiří Štrébl), Kamarádka (Ivana Uhlířová), Uklízečka (Irena Kristeková) a Spolužák (Michal Kern)

Scénář a režie: Katharina Schmitt
Překlad: Viktorie Knotková
Hudba: Tomáš Vtípil
Dramaturgie: Klára Novotná

Natočeno v roce 2015.

Spustit audio