Katharina Schmitt: Obrázek mládí

25. říjen 2015
03496081.jpeg

Podívejte se! Uspořádali jsme pro vás výstavu. Nová hra dramatičky a režisérky Kathariny Schmitt překračuje hranice obvyklého chápání rozhlasové inscenace a zve diváky k nevšednímu, mnohovrstevnému zážitku. Z mozaiky vzpomínek, příběhů a prchavých myšlenek se tu skládá obraz nepřítomné dívky – samotnému mládí se vší idealizací i tajemstvím, které k němu patří.

Poslouchejte na Vltavě 25. října 2015 v 19:00. Po odvysílání se hra objeví také na stránce Hry a literatura. Zůstane tam až do soboty 31. října 2015.


Obrázek mládí má podtitul „rozhlasová expozice“ a výstava je tu skutečně základním formálním rámcem. Nad jednotlivými exponáty - předměty, které všechny patřily nepřítomné dívce – nám jejich současní majitelé přibližují svá setkání s ní, otevírají svou vlastní perspektivu, nechávají nahlédnout do svého vnímání a představují otisk, který v nich zanechala. Tak, jako po miliónech let otiskne živá hmota svůj obraz do kamene.

Katharina Schmitt, autorka hry i režisérka inscenace, pochází původně z německých Brém, vystudovala ale režii na pražské DAMU a momentálně žije a tvoří střídavě v Berlíně a v Praze, kde je kmenovou režisérkou Studia hrdinů. Původní nápad na hru Obrázek mládí vznikl z objednávky divadla Thalia Theater v Hamburgu. Pro Český rozhlas autorka text přepracovala a vytvořila svébytnou rozhlasovou verzi. Do češtiny ji přeložila Viktorie Knotková. Při realizaci pracovala Katharina Schmitt právě se sobě blízkými herci ze Studia hrdinů Ivanou Uhlířovou, Jiřím Štréblem, Petrem Vaňkem a dalšími, ale také s Josefem Somrem či Šárkou Vaculíkovou.

02735987.jpeg

Klíčová pro vznik inscenace byla také spolupráce se zvukovým designérem Ladislavem Železným a skladatelem Tomášem Vtípilem. Ten se rozhodl vytvořit celou hudební rovinu pouze z možností, které nabízí a přináší lidský hlas – materiál mu poskytli jednak samotní herci, jednak pěvecký sbor Láska opravdivá, se kterým nahrával.


Účinkují: Lucie Trmíková, Ivana Uhlířová, Marta Vítů, Irena Kristeková, Šárka Vaculíková, Josef Somr, Jiří Štrébl, Petr Vaněk a Michal Kern

Autorka: Katharina SchmittRežie: Katharina SchmittPřeklad: Viktorie KnotkováDramaturgie: Klára NovotnáZvuk a zvukový design: Ladislav ŽeleznýHudba: Tomáš Vtípil

Natočeno v roce 2015.

  • Literatura