Jack London: Tulák po hvězdách. Román o utrpení a svobodě bezmocného jedince odsouzeného na doživotí

Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce. Darrell Standing si však i v těchto podmínkách dokázal získat svobodu, jakou poznal jen málokdo. Jako nejpřísněji izolovaný vězeň se toulal nejen světem, ale i časem. Poslouchejte online po dobu osmi týdnů po odvysílání

Účinkuje: Jan Vondráček
Připravila: Marie Nováková
Překlad: Josef Pospíšil
Režie: Vlado Rusko
Natočeno: 2016

Americký spisovatel Jack London (12. 1. 1876 – 22. 11. 1916) prošel skutečnou „školou života“: již v patnácti letech pomáhal živit rodinu, v šestnácti se přidal k partě ústřicových pirátů. Později procestoval Spojené státy jako tulák. V době zlaté horečky se vydal na Aljašku. Zde sice nezbohatl, ale své zkušenosti ze severu později uplatnil ve svých povídkách a románech.

Postupně se stal uznávaným spisovatelem. Koupil si jachtu, vydal se na cestu kolem světa. Později žil na svém ranči v Kalifornii. Celý život bojoval s alkoholismem i se svou naprostou neschopností zacházet s penězi. Jeho osoba i jeho literární postavy představují prvky, které spoluvytvářely americký mýtus muže, který se prosadí vlastními silami, houževnatostí a nadáním.

V románu Tulák po hvězdách autor mistrně vylíčil utrpení nevinně odsouzeného člověka v krutém žaláři. V románu z roku 1914 podrobil Jack London ostré kritice americkou justici a vězeňský systém. Na příběhu univerzitního profesora odsouzeného k doživotí a později nevinně k smrti, odhaluje krutou nelidskost psychického a fyzického násilí vězeňské mašinérie v San Quentinu a zároveň oslavuje schopnost člověka zachovat si i v nejhrůznějších podmínkách lásku k životu, ke svobodě a spravedlnosti.

Vnímavý čtenář nikdy nezapomene na scény, kdy tělo sevřené svěrací kazajkou opouští svobodný duch, aby prožíval dobrodružství skutečných mužů z různých historických období a sledoval tak nezničitelnou paměť lidstva.

Pořad vysíláme u příležitosti 150. výročí autorova narození: Jack London se narodil 12. ledna 1876 v kalifornském San Franciscu.

autor: Marie Nováková
Spustit audio

Mohlo by vás zajímat

Nejposlouchanější

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

Zmizelá osada

Koupit

Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.