Jiří Kamen: Poslední dialog. Imaginární rozhovor herečky Xeny Longenové a Emila Artura Longena
Jana Preissová a Petr Čepek jako Xena Longenová a Emil Artur Longen. Dvojice výjimečně nadaných umělců, kteří spolu snáze dokázali tvořit, než žít. Imaginární rozhovor, ve kterém oba rekapitulují svoje životní i divadelní dráhy. Poslouchejte online čtyři týdny po odvysílání.
Se svým budoucím mužem se Xena Longenová seznámila, když jí bylo 19 let. O šest let starší bohém a světoběžník, který se právě vrátil z Francie, jí učaroval. Oddaně ho následovala po všech štacích a účinkovala v jeho kabaretních skečích i avantgardních divadelních projektech.
Xena věřila, že se po boku Emila Artura Longena stane herečkou, která se prosadí i ve vážném činoherním repertoáru. Téměř se jí to podařilo, zvlášť poté, co zazářila jako Tonka Šibenice ve stejnojmenné hře Egona Ervina Kische. Její talent uznávali Karel Hugo Hilar i Jaroslav Kvapil, jednala o angažmá v Národním divadle i v Divadle na Vinohradech.
Ale v životě těch dvou jakoby nic nemohlo jít přímou cestou. Jiří Kamen, který v roce 1982 věnoval osobnosti Emila Artura Longena životopisný román Toulavý kůň, se ke svému tolika talenty obdařenému hrdinovi vrátil také v komorní rozhlasové hře Poslední dialog. Vytvořil ji jako imaginární rozhovor, ve kterém Xena i Artur rekapitulují svoje životní i umělecké osudy a sny. Přes mnohé vzpomínky a odbočky směřuje rozhovor obou nevyhnutelně ke konci, který je navždy rozdělí.
Související
-
Rozhlasové vlohy nemá každý a doučit se to nedá. Krátké věty jsou základ, říká redaktor Jiří Kamen
Rád vzpomíná na vysokoškolské hodiny s teoretikem umění a fotografem Václavem Zykmundem, ale taky s Alenou Štěrbovou, která poutavě přednášela o rozhlase.
-
Za maskou kabaretiérky skrývala úzkost a opuštěnost. Osudové ženy: Polyxena Longenová
Byla považována za mimořádný talent své doby a za nekonvenční zjev pražské bohémy. Její touha stát na velkých jevištích se však nenaplnila. Úzkost ji dohnala k sebevraždě.
-
Nejposlouchanější hry a četby na Vltavě
Nenechte si ujít exkluzivní hry a četby s prodlouženou dobou poslechu.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.