Joseph Roth: Příběh tisící druhé noci. Rakousko-uherská Vídeň očima perského šáha
Na počátku přípravy patnáctidílné četby na pokračování z rozsáhlého románu rakouského spisovatele Josepha Rotha stála slova italského literárního vědce Claudia Magrise: „Tisící druhá noc je možná jeho vrcholným dílem.“ Monumentální román rakouského prozaika připomíná svým výchozím úhlem pohledu dávné Montesquieuovy Perské listy (1721). Poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Již svým názvem rozehrává hru i s mnohem starším literárním dílem, pohádkami a příběhy Tisíce a jedné noci, sbírkou ústně vyprávěných příběhů, které představují jeden ze zdrojů světové literatury. V Rothově románu z roku 1939 je život v Evropě konfrontován s pohledem šáha perské říše, který se vydal do rakousko-uherské Vídně…
Související
-
Franz Kafka: Topič
Povídka Topič Franze Kafky je vlastně první část románu Nezvěstný. S prací na něm začal v roce 1912 a v roce 1913 fragment Topič u Kurta Wolfa vyšel.
-
Reflexe, Tajemství, Rada Horn a další povídky z přelomu minulého století Rainera Marii Rilkeho
Raná prozaická tvorba pražského německého básníka R. M. Rilkeho byla čtenářům dlouho neznámá. Řada textů se začala objevovat až více než sedmdesát let po autorově smrti.
-
Karel Hvížďala: Poučení z Zweigova Světa včerejška
Knihu Svět včerejška napsal Stephan Zweig v Brazílii, ve svém domě v Petropolis u Rio de Janiera, kam se uchýlil z Londýna v roce 1941 před Hitlerem.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka