I divadelní kostýmy se recyklují. Peněz není nazbyt a šetří se, říká kostýmní výtvarník

19. září 2023

Největší audioportál na českém internetu

Josef Jelínek | Foto: Tomáš Vodňanský, Český rozhlas

Jak se udržitelnost promítá v návrzích a realizaci divadelních kostýmů? To je tématem rozhovoru s předním českým kostýmním výtvarníkem Josfem Jelínkem, který připravil Daniel Jäger

Scénický kostým je svébytná umělecká disciplína. Lze na ni pohlížet z úhlu udržitelnosti? Dají se divadelní kostýmy recyklovat? To je tématem rozhovoru s předním českým výtvarníkem Josefem Jelínkem, který navrhl kostýmy pro téměř tisícovku činoherních, operních, baletních nebo muzikálových inscenací. K mikrofonu si ho pozval Daniel Jäger.

Jako výtvarník se musím zavázat, že použiji takové materiály, které nejenom, že budou vyhovovat tvorbě, ale musím se vejít do rozpočtu. Po posledním představením se kostýmy předají do fundusu a pak se hlavně uvažuje o tom, že se dají s obměnou použít do dalších inscenací tak, že se třeba nějakým způsobem upraví, nebo se kostým určený pro sólistu použije do sboru. Ty možnosti jsou různé. Je to otázka požadavků a také v dnešní době, kdy není peněz nazbyt a musí se šetřit, tak je vítán každý výtvarník, který je ochoten použít ten fundus. Protože nejen, že se ušetří, ale také se svým způsobem recykluje,“ přibližuje výtvarnou praxi Josef Jelínek.

autoři: Daniel Jäger , nav

Související

Nejposlouchanější

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.