Hudební bilance 2023: Veronica Swift, Tomáš Sýkora nebo Peter Lipa. Která alba letos rezonovala?

7. prosinec 2023

V rubrice Album dne již 6 let hodnotíme novinky z oblasti vážné, jazzové i alternativní hudby. Každý rok odvysíláme na 200 premiérových recenzí. Do hodnocení se pravidelně zapojují různí recenzenti, kteří se vesměs na této rubrice podílejí již od jejího počátku v roce 2017. A které z letošních alb považují za nejlepší?

Otakar Svoboda

Podle Otakara Svobody vycházejí ve světě (a řídce i u nás) stále skvělé desky. Oproti minulosti se objeví, naskočí do serverů, kde si je všichni můžou poslechnout prakticky zdarma a za chvíli je převálcují desítky dalších novinek. Dnes už není ta doba, kdy si člověk pořídil LP, případně CD, pročetl si booklet, ocenil nápaditou grafiku a pak si desku pustil. Teď stačí dvakrát kliknout a už posloucháte. „A proto si myslím, že má smysl upozorňovat na výjimečné nahrávky. Vybrat z nich třeba tři za uplynulý rok není lehké. Ale já mám rád především jazzové zpěvačky. A z nich vybírám Melody Gardot, Dominique Fils-Aimée a především Veronicu Swift. Všechny vydaly výborné desky, nadčasové, každá je v trochu jiném stylu, ale všechny jsou na špičce žánru. Tak se k nim v předvánočním čase vraťte. Myšleno obrazně i fakticky – uděláte radost sobě i všem, kdo mají rádi mimořádnou, kvalitní hudbu. A nehledají ji mezi Českými slavíky, dodává Otakar Svoboda.

Petr Veber

 • Miloslav Kabeláč: Osm preludií op. 30, Cizokrajné motivy op. 38; Bedřich Smetana: Sny – Jan Bartoš /klavír/; Supraphon (2023)
  Pro
  Petra Vebera je jedním z nejpozoruhodnějších alb roku 2023 nová sólová nahrávka pianisty Jana Bartoše, která obsahuje dva klavírní cykly autora dvacátého století Miloslava Kabeláče a zralý cyklus Sny Bedřicha Smetany. „Bartoš se přesouvá z kategorie mladého umělce do kategorie zavedeného interpreta středního věku a čím dál je jasnější, že je mimořádným zjevem. Přišel s opravdu nekomerčním a opravdu závažným počinem. Kabeláč? Vyprofilované, úsporné, obsažné skladby. Žádné skladbičky, hříčky, předehry či cvičení. Přísná, ovšem i tak emocemi nabitá opravdová hudba. A Smetana? Bartoš ho vnímá neomylně přesně, v průsečíku českých idiomů a evropského novoromantického vyjadřování,“ uvádí Veber.
 • Sergej Rachmaninov: Klavírní koncerty (Supraphon, 2023)
  Do svého výběru nejlepší alb recenzent zařazuje i desku mladé české klarinetistky Anny Paulové věnovanou hudbě Bohuslava Martinů a Karla Husy, tedy dvou tuzemských autorů, kteří odešli před totalitním režimem a žili v Americe. Petr Veber oceňuje také komplet pěti kompozic Sergeje Rachmaninova pro klavír a orchestr. Protagonisty nahrávky jsou Lukáš Vondráček, Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK a dirigent Tomáš Brauner.

Milan Bátor

 • Tomáš Sýkora Trio & Aid Kid: Alchemy (vydal Animal Music, 2023)
  Podle recenzenta Milana Bátora přispěl letos klavírista Tomáš Sýkora se svým projektem Alchemy jednoznačně k tomu, aby český jazz nebyl považován za provinční oblast. Sýkora spolu s špičkovými tuzemskými hráči potvrdil svůj skladatelský potenciál v devíti instrumentálních kompozicích, které jsou doslova nabité elektrizujícími nápady. Skladby provází silné melodie, svůdný rytmický tep a výrazná charakteristika. Spojení jazzového tria s promyšlenou živou elektronikou Aid Kida funguje tak, že si jedno bez druhého nelze ani představit. Rozhodně jedna z nejméně všedních a nejvíc inspirativních nahrávek roku!
 • Katta: Vox Organi (Emika Records, 2023)
  Milana Bátora zaujalo také nové album „bosonohé" varhanice Katty.
  „Sejmula varhany z piedestalu nástroje, který slouží pouze duchovní hudbě. Dala mu atributy, které jsou atraktivní a ryze současné, přestože se stále pohybuje převážně na poli klasické hudby. Její nahrávka Vox Organi je příběhem o hledání vlastních kořenů, překračování horizontů a hranic,“ dodává Bátor.

Jozef Červenka

 • Franz Schubert: Schwanengesang (Decca, 2022)
  Jozefa Červenku
  nejvíce zaujalo album, na kterém se tenorista Mark Padmore a klavíristka Mitsuko Uchida věnují interpretaci písňovému cyklu Franze Schuberta Schwanengesang (Labutí píseň). „Nádherná ukážka hlbokého ponoru do obsahu interpretovanej piesne, dokonalá symbióza hlasu a nástroja. Obaja interpreti odhaľujú stále hlbšie vrstvy tajomstiev Schubertových piesní, ich melanchólie, skrytého vtipu i bolestnej krásy,“ uvádí Červenka.
 • Júlia Urdová: Hummel, Gubaidulina, Chuťková (Real Music House, 2023)
  Rád se vrací také k nahrávce Hummel, Gubaidulina, Chuťková, na které se podílejí hudebníci Júlia Urdová, František Výrostko a Júlia Stahl Novosedlíková.
  „Všetky tri vybrané albumy majú za mňa niekoľko spoločných rysov – nekričia, netlačia sa do popredia, neohurujú a sú pomerne introvertné. Ich kvalita je však nespochybniteľná. Sú dielom hudobníkov s veľkou dávkou inteligencie, vkusu a ich virtuozita nie je cieľom, ale prostriedkom autonómnej a intenzívnej umeleckej výpovede,“ dodává Červenka.

Robert Rytina

 • Jonathan Tetelman: The Great Puccini (Deutsche Grammophon, 2023)
  „Habemus tenor! Mám za to, že po mnoha letech marného čekání můžeme konečně s nadějí vyhlížet nástup nové velké operní tenorové hvězdy.“ To jsou slova Roberta Rytiny, pro kterého je nahrávkou roku nové profilové album Jonathana Tetelmana. Mladý americký pěvec přesvědčil o svých kvalitách už v loňském debutovém albu, ale letošní hold Puccinimu ho definitivně představuje jako zralého umělce s hlasem téměř pavarottiovského lesku. Na desce, na níž nejen Jonathan Tetelman, ale i jeho hostující kolegové vystupují v posluchačsky atraktivním repertoáru, září i Pražská komorní filharmonie, řízená zkušeným Carlem Rizzim.
 • Renée Fleming: Greatest Moments at the MET (DECCA, 2023)
  Roberta Rytinu zaujala také kompilační nahrávka americké sopranistky Renée Fleming. Jedna z nejúspěšnějších amerických sopranistek přelomu tisíciletí se na ní prezentuje jako univerzální umělkyně, která dokázala být nezaměnitelná v každé ze svých operních rolí. Live záznamy z Metropolitní opery z let 1998 až 2015 jsou toho jasným důkazem.
 • Pietro Mascagni: Cavalleria rusticana /Sedlák kavalír/ (Pentatone, 2020)
  Do třetice se Robert Rytina rád vrací LIVE nahrávce opery Cavalleria rusticana (Sedlák kavalír) od Pietra Mascagniho. Ta představuje legendárního italského dirigenta Riccarda Mutiho jako zcela legitimního následovníka dlouhé řady předchůdců, kteří kdy nastudovali a natočili jednu z nejslavnějších jednoaktovek operní historie.

Helena Havlíková

 • Anime immortali (Pentatone, 2023)
  Helena Havlíková
  upozorňuje na sólové album argentinského kontratenoristy Franca Fagioliho s názvem Anime immortali. „Nesmrtelné duše zaujme jednotící dramaturgickou linií: obsahuje árie, které Wolfgang Amadeus Mozart psal pro kastráty. Mozart dobře věděl, pro jaké sólisty árie píše a že si může dovolit rozsáhlé fráze perlivých koloratur, velké intervalové skoky, širokodeché linie legata, nuance dynamiky. Kontratenorista Franco Fagioli na pěvecké mistrovství kastrátů dnes navazuje nejen díky technické hbitostí při intonační jistotě, ale doslova hýří emocemi, které přitom bývají pro kontratenoristy s uplatněním hlavového rejstříku obtížně dostupné,“ dodává Havlíková.

Tomáš Klement

 • Izo FitzRoy: A Good Woman (Jalapeno Records, 2023)
  Izo FitzRoy, britská zpěvačka s hlasem, který má dynamiku i nádhernou barvu. A k tomu skutečně výborné texty řešící ženskou otázku. A Good Woman je zkrátka hitová deska, která se neoposlouchá.
 • Peter Lipa: Nola (East-West Promotion, 2023)
  Peter Lipa. Tento slovenský jazzový velikán natočil i ve svých osmdesáti letech skvělé album, na kterém si splnil sen – spolupracovat s hudebníky z Mekky amerického jazzu New Orleans. Posluchače určitě potěší i poslední text Milana Lasici a do dixielandu přearanžovaný evegreen 4 koně.

autor: Daniel Jäger
Spustit audio

Související