Alchemy

26. září 2023

Nová nahrávka Tria Tomáše Sýkory a multimediálního umělce Aid Kida. Jde o spojení jazzové hudby s elektronickými linkami. Hodnocení připravil Milan Bátor.

(…) Sýkorova hudba se vzpírá běžným škatulkám. Zdráhám se ji popsat jako optimistickou či pesimistickou. Alchemy ve skutečnosti přináší mnohem rafinovanější konotace. Líbí se mi vertikálně zahloubaná poloha této nahrávky, schopnost vyprávět, ale také vyloženě relaxovat a bavit se. Alchemy zachycuje úchvatnou spirálu života, který nelze vtěsnat do jednoduchých forem. (…)

Spustit audio

Související

  • Johann Sebastian Bach: Tři gambové sonáty

    Nová nahrávka violoncellisty Štěpána Filípka a klavíristky Sáry Medkové. Hodnocení připravil Milan Bátor.

  • Hiraeth

    Anglický písničkář James Harries vydal jubilejní desáté album. Obsahuje deset nových skladeb, které spojuje jemná nostalgie. Hodnocení připravil Milan Bátor.

  • Laila Tov

    Debutová deska zpěvačky Marie Puttnerové. Hodnocení připravil Milan Bátor. 

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.