Futuristický prostor vytváří dojem kosmické lodi. Tvorba architekta Jean-Françoise Zevaca je pro Maroko symbolická
Ostré skulpturální tvary definují originální architekturu marockého architekta Jeana-Françoise Zevaca. Jeho futuristickou stavbou ateliérů a dílny Vincenta Timsita, která je fascinujícím příkladem přínosu africké architektury k poválečnému modernismu, nás provede Adam Štěch.
Casablanca byla od prvních let minulého století centrem nových urbanistických a architektonických koncepcí. Během dvacátého století prošlo toto největší marocké město, důležitý přístav a ekonomické centrum země, dramatickým urbanistickým vývojem, který vytvořil z Casablancy doslova laboratoř moderních tendencí v architektuře. Pod koloniální nadvládou Francie promlouvali do tohoto vývoje od počátku minulého století především francouzští a později i lokální architekti, kteří mohli realizovat smělé vize, na které už ve starých evropských městech nebylo místo.
Nejvýraznější postavou marocké architektury vůbec je Jean-François Zevaco. Narodil se v Casablance v roce 1916. Studoval v Paříži na École nationale supérieure des Beaux-Arts, aby se v roce 1945 vrátil zpět do země a stal se nejproduktivnějším architektem své generace. Zároveň je jeho tvorba pro Maroko symbolická. Ukázkově v sobě propojuje evropské avantgardní tendence s lokálním klimatem a charakterem marocké kultury a historie. Mezi jeho oslavovaná díla patří vila Sami Suissa, ve které se dnes nachází restaurace nebo letištní klub Tit-Mellil z roku 1951, jehož křivky nám prozradí proč se o Zevacovi hovoří jako o “marockém Oscaru Niemeyerovi”.
Nás ale dnes zajímá jeho realizace tovární a správní budovy ateliérů Vincent Timsit. Timsit byl zkušený kovář, který se Zevacem spolupracoval na realizaci mnoha jeho na míru navržených interiérových řešení, včetně svítidel, zábradlí nebo dveří, dodnes je můžeme vidět například ve zmíněné vile Sami Suissa.
V roce 1952 dokončil Zevaco pro Timsita objekt jeho vlastního ateliéru a dílny, který překvapí svou futuristicky pojatou fasádou s kruhovými okny a výraznou betonovou střešní nástavbou. Ještě zajímavější jsou ale interiéry, ve kterých se oba spolupracovníci opravdu vyřádili. Futuristické skleněné dveře v mosazném rámu nebo oranžově zbarvená vypouklá plastová okna vytváří z prostoru dojem kosmické lodi. Unikátní Zevacův design byl ve své době doplněn typovým nábytkem italské nebo francouzské provenience. Dodnes je většina interiéru zcela původní.
Ateliéry fungují ještě dnes a o pokračování vizí Vincenta Timsita se starají jeho potomci, kteří plánují budovu zpřístupnit veřejnosti během speciálních akcí a uměleckých intervencí.
Související
-
Laboratoř německé avantgardy. Haus am Horn je jedním z prvních modernistických domů vůbec
Jako prototyp moderního bydlení byl v německém městě Výmar roce 1923 vystavěn experimentální dům Haus am Horn. Jde o společný projekt studentů z legendární školy Bauhaus.
-
Vrcholné dílo belgického architekta Jacquese Dupuise. Projděte se belgickým Maison Bedoret
Výtvarně pojatá architektura Jacquese Dupuise byla během padesátých a šedesátých určena pouze velmi individualisticky založeným klientům.
-
Modernismus v australské buši. Adam Štěch se vydává po stopách Enrica Tagliettiho
Architekt Enrico Taglietti byl jedním z nejproduktivnějších představitelů australského modernismu minulého století.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.