Dodejte si odvahu. Polední koncerty na Vltavě nabízí hudbu o hrdinech a pro hrdiny

27. srpen 2023

Jakou hudbu posloucháte, když si potřebujete dodat kuráž? Z čeho na vás dýchne odhodlání k tomu jít a něco udělat, anebo naopak klid a pokoj, bez kterého tu skutečnou odvahu nasbírat nejde? Výběr ze skladeb, které mají co do činění s odvahou, nás čeká při Poledních koncertech v tomto týdnu.

Čtěte také

Klasická hudba je příběhů o hrdinství i antihrdinství plná a možná se vám hned vybaví několik zjevných pokladů téhle tematiky od barokních oper v čele s Händelovým Herculem, přes velkoromantické Lohengriny až k symfonickým básním jako je třeba Straussův Život hrdinův. Vypjatý a zřejmý heroismus ale nemusí mít s opravdovou odvahou mnoho společného – rozhodně to neplatí v hudbě. Ty zjevné i skryté příběhy odvahy poslouchejte v hudbě Bryce Dessnera, Jana Dismase Zelenky nebo Jeana Sibelia a mnohých dalších.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.