Rodinné stříbro Českého rozhlasu aneb Unikátní kolekce nikdy nevydaných nahrávek z Pražského jara
Právě probíhá 77. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. Souběžně s přímými přenosy a záznamy přináší Vltava premiérovou sérii Poledních koncertů, plnou jedinečných živých snímků, které naše mikrofony zaznamenaly v uplynulých letech.
Zajímá nás období mezi rokem 1951, ze kdy pochází náš nejstarší záznam s violoncellistou André Navarrou a Dvořákovým Koncertem h moll, a polovinou let osmdesátých, kdy byl častým hostem festivalu americký klavírista Garrick Ohlsson. Postupně se zastavujeme v každé dekádě a vybíráme nejpozoruhodnější sólisty, ansámbly, dirigenty i skladby samotné. Náš výběr míří jak k dílům dobře známým a často znějícím (Dvořákův violoncellový koncert, Moravské dvojzpěvy, Mozartova opera Cosí fan tutte, Chopinovy Mazurky a Polonézy, virtuózní skladby Paganiniho, Schumannovy písně), tak k hudbě nehledané, kterou jste třeba již dlouho neslyšeli, a která existuje jen v nemnohých nahrávkách.
Čtěte také
Té bude v našem výběru víc a patří sem třeba Májová symfonie Vítězslava Nováka, baletní hudba francouzských autorů Pierného a Rousella, skladby slovenských komponistů Kardoše a Moyzese, polských autorů Szymanowského a Lutoslawského či houslový koncert Jeana Martinona, psaný pro Henryka Szerynga, který s ním také na festival přijel. Všechno to jsou magnetofonové záznamy z naší fonotéky. Nikdy nebyly vydány na komerčních nosičích. A šance dostat se k nim a zpřítomnit si tak třeba i vlastní festivalové zážitky byste rozhodně měli využít!
Prvních šest dílů si můžete vyslechnout neomezeně, poslední díl je vázaný autorskými právy a bude k poslechu pouze čtyři týdny po odvysílání.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.