Klavírní olympiáda z Varšavy. Stoletá historie a legendární vítězové Chopinovy mezinárodní soutěže
Mezinárodní klavírní soutěž Fryderyka Chopina se ve Varšavě koná už téměř sto let. Je to jedno z nejstarších a nejprestižnějších hudebních klání a právem se mu přezdívá „olympiáda klavíru“. První ročník se uskutečnil v březnu 1927, její základy ovšem položil polský klavírista a pedagog Jerzy Żurawlew už o dva roky dříve – roku 1925.
Každých pět let se do polského hlavního města sjedou pianisté z celého světa, aby se utkali o titul nejlepšího chopinovského hráče své generace. Účast v soutěži je velkou výzvou a náporem na psychické i fyzické síly klavíristů. Ruku v ruce s tím jde ale také jedinečná možnost osvědčit svůj talent před nesmlouvavou porotou a nespočtem posluchačů z celého světa. A v případě úspěchu se jedná o okamžitou VIP vstupenku na ta nejvěhlasnější pódia a zajištění nehasnoucí záře reflektorů. Snímky legendárních laureátů a laureátek poslouchejte v Poledních koncertech tohoto týdne. Znít bude především – ale nejen – hudba Fryderyka Chopina.
Související
-
Chopin je na dobrou noc, zato Ukolébavka od Skoumala je noční můrou, říká o debutovém albu Čmejla
Jan Čmejla patří mezi nejúspěšnější české klavíristy mladé generace. V září vychází ve vydavatelství Českého rozhlasu jeho debutové CD PřeSkoumáno / Reviewed.
-
České základní umělecké školy jsou světovým unikátem. Zušlechťují populaci, říká slavný klavírista
Saša Michailidis se ptá ředitelky přehlídky ZUŠ Open Ireny Pohl Houkalové a klavíristy, pedagoga Iva Kahánka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.