Klavírní olympiáda z Varšavy. Stoletá historie a legendární vítězové Chopinovy mezinárodní soutěže
Mezinárodní klavírní soutěž Fryderyka Chopina se ve Varšavě koná už téměř sto let. Je to jedno z nejstarších a nejprestižnějších hudebních klání a právem se mu přezdívá „olympiáda klavíru“. První ročník se uskutečnil v březnu 1927, její základy ovšem položil polský klavírista a pedagog Jerzy Żurawlew už o dva roky dříve – roku 1925.
Každých pět let se do polského hlavního města sjedou pianisté z celého světa, aby se utkali o titul nejlepšího chopinovského hráče své generace. Účast v soutěži je velkou výzvou a náporem na psychické i fyzické síly klavíristů. Ruku v ruce s tím jde ale také jedinečná možnost osvědčit svůj talent před nesmlouvavou porotou a nespočtem posluchačů z celého světa. A v případě úspěchu se jedná o okamžitou VIP vstupenku na ta nejvěhlasnější pódia a zajištění nehasnoucí záře reflektorů. Snímky legendárních laureátů a laureátek poslouchejte v Poledních koncertech tohoto týdne. Znít bude především – ale nejen – hudba Fryderyka Chopina.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
-
Případy Sherlocka Holmese, otce Browna, slečny Marplové a dalších anglických detektivů
-
Filip Topol: Mně 13. Raná autobiografická próza frontmana Psích vojáků
-
Žiletky ve vlasech: Divoký poeta Filip Topol v Sedmém nebi Moniky Načevy
-
Josef Topol: Hodina lásky. Hra o ničivé síle času s Janem Třískou v hlavní roli
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.