Robert Schumann: Symfonie

29. březen 2024

Komplet všech čtyř symfonií romantika Roberta Schumanna v podání Drážďanské filharmonie a dirigenta Marka Janowského. Hodnocení připravil Petr Veber.

(…) První symfonii složil Schumann v roce 1841, v prvním roce manželství s milovanou Clarou, v asi nejšťastnějším období života, a to během pouhého jednoho měsíce. Neudivuje, že ji pojmenoval Jarní symfonií… Premiéra se odehrála ještě téhož roku v Lipsku, pod taktovkou Felixe Mendelssohna-Bartholdyho a skladba slavila velký úspěch. Když posloucháme její drážďanskou nahrávku, dobře na ní díky podařenému zvuku a zralé interpretační koncepci můžeme dokumentovat, proč: Schumann našel způsob, jak nasytit tradiční formu navazující na Beethovena a Schuberta individualitou své citové povahy. Symfonie působí jednoduše, srdečně a laskavě, je naplněna jasnými barvami. A nahrávka, plná jasných proporcí, hráčské svrchovanosti, zažité souhry, zřetelných emocí a nezamlžovaných nálad nás také jednoznačně přesvědčuje o tom, že ve šťastné umělecké konstelaci nemusí nutně vždy stát na prvním místě slavné jméno interpretů. Jsou proslulejší tělesa než Drážďanská filharmonie, jsou oslavovanější dirigenti, než celoživotně nenápadný Marek Janowski. Ale jejich Schumann se poslouchá krásně. (…)

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.